o Zúbkovej

Čas na hru časť 1. – ktorá hračka sa stala najobľúbenejšou?

Ahojte 🙂 Teší ma, že ste otvorili tento článok. Ak ma sledujete na Instagrame, tak ste si mohli všimnúť, že som Vám dala na výber, či chcete jeden dlhší alebo dva kratšie články. Odhlasovali ste si dva kratšie, takže toto, ako už názov napovedá, je prvý z nich. Čas na hru! 🙂 Zaujíma vás, ktorá hračka vyhrala prvenstvo a bavila Karolku najviac? Tak čítaj ďalej. 🙂

Karolína už má päť mesiacov. Za tie mesiace sme už odskúšali toho dosť a mám pocit, že sa nám dom mení na detskú džungľu 😂. Dúfam, že sa nám to so Zúbkom podarí udržať v „normálnej“ hladine, a že nás hračky raz neprivalia. Zatiaľ máme dohodu, že menej je viac a radšej investujeme do poriadnych, ktoré vydržia, ako kupovať veľa a sprostosti. Som zvedavá, či to ustojíme😂.

Upozornenie

Na začiatok jedno upozornenie – netvrdím, že to, čo robím/vyberám/kupujem je najlepšie na svete a netvrdím ani to, že to robím správne. Ako vo všetkom aj tu platí, že si vyberám z rôznych informácii to, čo sa mne a môjmu mužovi najviac pozdáva a nejdeme žiadnym smerom na 100%. Ako príklad môžem uviesť to, že aj keď túžim po nosiči a doma už máme jednu šatku, stále máme a naplno využívame aj kočík.

Toto je článok, kde sa venujem zábavkám, hračkám a predmetom, ktoré máme doma. S čím sa naše bábo hrá, čo ju baví, čo sa nám osvedčilo a čo nám pomohlo. V tomto článku sa nachádzajú predmety, ktoré sme používali od 0 do 5+ mesiacov. Hlavne chcem upozorniť, že článok nie je žiadna spolupráca a nepíšem ho preto, lebo musím, ale preto, lebo chcem. Netvrdím, že tie isté hračky budú baviť vaše deti, alebo že práve tieto veci sú potrebné na správny vývin bábätka. Píšem len o tom, čo sme si vybrali my a ako to využívame. Tak toto by sme mali, môžeme ísť na to 🙂

Závesné kolotoče

Karolka prvé dva mesiace neprejavovala nijaký záujem o hračky. Prvý mesiac vlastne ani nemala kedy, lebo buď jedla alebo spala😂. Druhý mesiac bola sem tam hore a pozorovala okolie, pozerala na nás ale nič špeciálne ju nezaujímalo. Jediné, na čo sa dlhšie dokázala pozerať, pár minút, bol závesný kolotoč nad postieľkou v detskej. Tento kolotoč som vyrábala ručne. Volá sa Munari a je z dieľne Montessori, návod som našla v jednej z kníh (o týchto knihách aj podrobnosti o mobile som už napísala článok).

Potom sme raz boli v obchodnom dome Ikea, kde sa v prebaľovacom kúte Karolína nevedela pohľadom odtrhnúť od jedného ich závesného kolotoča, ktorý tam mala Ikea vystavený, priamo nad našimi hlavami. Boli sme tak fascinovaní aká je fascinovaná, že sme ho aj kúpili. Doma sme ho pripevnili na hrazdičku a ona pod ním vydržala aj polhoďku. Tu je pre mňa veľmi podstatné napísať, že všetky hračky, ktoré sme vešali na hrazdičku, sme dávali nad úroveň hrudníka až bruška, nie nad oči! Ide o to, aby nezakláňala hlavu a netrpela jej krčná chrbtica. Postupne ako ho sledovala, začala k nemu vystierať aj rúčky a dnes (5m+) už sú hore (skoro nonstop) aj nohy, čo je tiež veľmi dobré na správny vývin a silné bruško.

Hrazdička a hračka na nej

Ako išiel čas, viac sa osvedčila kombinácia kolotoč a hračka, ktorá hrká. Tu je zas dôležité, aby ste hračky prehadzovali, čo sa týka strán. Ide o to, aby bolo bábo symetrické – ak by na jednej strane hračka zaujala viac, mohla by sa fixnúť len na tú stranu a do druhej by sa napríklad nechcela otáčať alebo dvíhať tú danú ruku. Aj keď som hračky vešala na stužky (aby boli hračky v rovnakej úrovni), aj tak sme ich menili, lebo sa mi zdalo, že ju po čase hrkajúca hračka už nebavila tak, ako na začiatku. Kolotoč nie, ten sme mohli zavesiť hocikde (napríklad na sošku u svokrovcoch, keďže sme nemali so sebou hrazdu 😂 prikladám link na článok, kde sa nájde aj fotka), kolotoč sa ujal vždy. Dlhšie však pod ním vydržala, ak počula, že hračka po dotyku vydala zvuk. 🙂

Až niekedy po dovŕšení troch mesiacoch začala prejavovať záujem aj o iné hračky. Tu musím napísať, že ani jednu z týchto na obrázku sme nekúpili my. Všetky dostala. Levíka má zdedeného po mojom najmladšom bratovi. Zaberá parádne. Je ako hypnotizér, zaklínač a uspávač v jednom😂. V hlave má guličku a asi nejaké rebrinky, ktoré spôsobujú „pradenie“ keď hýbete hračkou. Paráda. Mágia. Tieto hračky používame dodnes. Na striedačku ich vešiame na hrazdičku ku slniečku a my so Zúbkom sa stihneme, napríklad, naraňajkovať. Leva berieme vždy aj do auta alebo k doktorke. Je to naša istotka.

Jedna hračka nestačí 😀

Lopty

V Januári sme začali chodiť s Karolínou na kurz správnej manipulácie a vývoju (veľmi odporúčam!). My sme si vybrali so Zúbkom TENTO. Monika nám vysvetlila prečo nie je vhodné dieťa nosiť vo zvislých polohách, dávať dieťa do pavúka alebo ako škodí predčasný sed chrbtici. Veľmi užitočné hodiny to boli a ak stihneme, tak určite sa na kurz po koronténe vrátime. Zatiaľ nám pomáha video skupina, ktorú tiež vedie Monika a pridáva tam videá, kde všetko pekne vysvetľuje a my sa aspoň trochu cítime ako na kurze😂. Tam sme dostali tip na Overball. Je to malá fitlopta, ktorú si bábätko uchytí (nie je nafúknutá úplne) aj rukami aj nohami a tým posilňuje bruško, aby zvládlo otočenie, či štvornožkovanie.

Oball aj levík
Obľúbená hračka na cestovanie

Do tejto kategórie neodmysliteľne patrí Oball. Je to taká loptička s otvormi, vďaka ktorým si ju vedela krásne chytiť keď mala cca dva a pol mesiaca. V loptičke sú hrkálky, ktoré (matky poteší) nehrkajú príliš nahlas ale bábätku to stačí a motivuje ju to, aby sa s ňou hrala. Je z mäkkého plastu ale napriek tomu prežila, keď si na ňu Zúbok sadol 😂. Karolínu bavila natoľko, že sme dokúpili ešte jednu na cesty do auta či kočíka (v tomto korona-období by nám isto vystačila aj jedna všakže 🤷‍♀️). Pred nedávnom som k nej dokúpila aj Oball krúžky, ktoré obsahuje 12 kúskov. Majú rôzne tvary, dajú sa spájať, môžu slúžiť aj ako hryzátko a Karolku veľmi bavia.

Aj jedna, aj druhá lopta sa dá (pri troche fantázie) zavesiť aj na hrazdičku (alebo môžete použiť oball krúžky), no Karolínu to nebavilo dlho, pretože chcela skúmať ústami

Last but not least

Do tohto článku musím dopísať ešte pár vecí. Pretože neodmysliteľne patria ku hre a „cvičeniu“ a pretože si bez nich neviem predstaviť fungovanie s naším bábom.

Box na hračky

Jeden box máme v detskej, druhý v obývačke. Z boku môžete vidieť zavesenú nádobku na hryzadlá (článok čoskoro) a obal s cumlíkom. Nesmie chýbať ani slintačka (textilná plienka)

Alebo škatuľa, krabica, vak alebo za mňa ak chcete, tak aj vrece 😂. Proste niečo, kam všetky tie hračky na konci dňa šmaríte a vy sa konečne budete cítiť ako človek vo svojom priestore. Keď bábo zaspí a ja víťazoslávne vkročím do obývačky, nahádžem všetky roztrúsené hračky do škatule a aspoň chvíľu to vyzerá, že obývačka je len dospeláckym územím. No a čo, že ráno to bude zas rozhádzané, pretože sa mi to nechce priebežne odkladať. Už veľakrát som uvažovala, že to jednoducho neporiadim! Nechám to tak! Ale keď trávime večer so Zúbkom vo dvojici, je mi ľahšie na duši keď tu ten bordel nevidím. A tým, že to iba nahádžem do škatule, upratovanie trvá minútu. Zatiaľ😂.

Podložka

Podložka na hranie. Kým bolo Zúbčatko malé a viac menej len ležala postačil nám nejaký koberček a na to väčšia plienka alebo deka no ako sa začala hýbať a otáčať museli sme to zmeniť. V prvom rade preto, lebo bábo by malo mať stabilný povrch, na ktorom sa naučí správne pretočiť, dobre sa zaprieť atď. A v druhom rade začala všetko žužlať a dávať si cez oči, keď chce spať. Najprv som začala používať svoju karimatku na cvičenie (veď nech sa aspoň na niečo využije nie?😂), no absolútne sa mi ju nechcelo stále prenášať z jednej strany domu (obývačka) na druhú stranu domu (detská).

Takže som začala hľadať a objednala som. Na túto podložku, čo máme, je veľa dobrý recenzií a preto som trochu sklamaná (asi ju dám reklamovať, leboj ju má aj kamarátka a vraj ona s ňou problém nemá. Tak neviem, či nemám iba chybný kus). Našťastie som ju vybrala na základe vzoru, ktorý môžete vidieť na fotke a nie na základe toho druhého (je obojstranná), lebo ten, podľa môjho názoru absolútne nevyzerá rovnako ako na stránke. Tento „náš“ sa mi veľmi zapáčil na prvý pohľad a aj naživo veľmi dobre vyzerá. No a materiál. Za mňa nič moc. Klasická „pena“. Ja som ju nechtiac roztrhla nechtom, Zúbok ju zdeformoval lakťom a malá ju už tiež pokrstila ako sa po nej váľa. Preto aj uvažujem nad tou reklamáciu, lebo kamoška na nej vraj mala aj psa a podložke sa nič nestalo.A pýtala som sa aj iných žien a ony tvrdia, že za málo peňazí, veľa muziky. Za mňa to je zatiaľ za nie až tak málo peňazí, málo muziky. Uvidíme. (Edit1: už som písala stránke, z ktorej som objednávala a teda uvidím, čo odpíšu 🙂 )

Zrkadlo

Najprv sme mali to moje klasické v ktorom sa fotím vždy pri odchode, keď čakám na pána manžela. Keď sme s bábom popri ňom prechádzali, vždy sme sa pristavili a ukazovali sme jej, že TOTO je ona. A ona sa vždy na seba usmiala a bola spokojná sama so sebou 😂. Takže keď domov pribudla podložka, kúpili sme jej vlastné zrkadlo. Zatiaľ je iba opreté o stenu ale raz ho Zúbok určite upevní 😂. Buď keď konečne dorieši záhradu a nájde si čas na činnosti aj v dome, alebo vtedy, keď jedného dňa to zrkadlo na ňu spadne. Myslím si, že to bude možnosť číslo B, preto som vybrala extra ľahké zrkadlo. A pre istotu ani nie drahé, keby sa náhodou rozbilo😂.

Bonus: keď nemám nič po ruke, ako hračka dobre poslúžia aj jej nohy, ktoré si už s prehľadom vie dať do pusy alebo ju veľmi fascinujú naše ruky😂 .

Článok Čas na hru časť 2. – obľúbené hryzadlo a knihy už ONLINE 🙂 klikni sem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

error

Sociálne siete