Čakáme na Zúbčatko

10 vecí, ktoré si odkazujem

V minulosti som si dosť často hovorila „Keď raz, tak…“. Isto to poznáte, také to „keď raz budem tehotná, tak nebudem používať tehotenský plurál“ a podobné vetičky, ktorými sa oháňame asi všetci. Aspoň ja sa tým oháňam. Často a rada. A dúfam, že aspoň niečo dodržiavam 😂. Dnes, keď píšem tento článok, mám dva týždne do termínu pôrodu a tak som sa rozhodla, že je načase niečo si odkázať. Sama sebe. Aby som sa, po pôrode nezmenila na niekoho, kým byť nechcem. A ak sa zmením, možno mi tieto slová pomôžu vrátiť sa naspať na cestu, ktorou chcem (momentálne) ísť. Uvedomujem si, že ľudia sa časom menia a prehodnocujú veľa vecí, no myslím si, že takýto odkaz pre seba, si môžem dovoliť. Tak teda : 10 vecí, ktoré si odkazujem. Ako ne-matka matke.

1.

Nepoužívaj maminkovský plurál, ako napríklad : „už vieme kakať“ a podobne. Ty kakať už predsa dávno vieš!

2.

Nezaplavuj svoje sociálne siete samými detskými fotkami. A už vôbec nie nahými. Nikoho to nezaujíma. Možno len úchylov a tých potešiť rozhodne nechceš!

3.

Nie, ty nie si ten typ úzkostlivej matky. Minimálne taká matka (teraz) nechceš byť. Je v pohode keď tvoje dieťa spadne a udrie sa. Ver mi, spadne niekoľko krát. Aspoň si zapamätá. Ak je po tebe, musí spadnúť viac krát, aby si zapamätalo. A ak aj nie je po tebe, je po tvojom mužovi. Takže to stopro vyskúša aj keď si ho isto upozornila. A isto si mala aj pravdu. Ale to dieťa je vaše. Takže si aj tak spraví po svojom. A hlavne! NEHÝKAJ ako osol! To, že si sa zľakla ty, neznamená, že máš vystrašiť aj to dieťa.

4.

Nie, nechceš byť ani raw, bio, eko, tuti fruti zdravá matka. Je fajn, že chceš dať svojmu dieťaťu to najlepšie na svete, ale ani taký piesok nemusí byť zlý. Veď sama si ho koštovala. A ani chrumka zo zeme nie je najhoršie jedlo na svete. A tie pusinky mačičke dávaš aj ty, takže pohoda, klídek. Ber to tak, že kým si to decko zozbiera tie chrumky aj s tými chlpmi, ty si môžeš v kľude vypiť tú kávu 😉

Mačky sú a budú členmi domácnosti, takže sa zmier s chlpmi a tie chrumky zo zeme proste nechaj to decko zjesť 🙂

5.

Nehovor svojej mame, že tomu nerozumie. Ona rozumie – veď ťa vychovala. Nechaj si poradiť. Bodka.

6.

Uvedom si, že ani Montessori ani iná náučná literatúra o výchovných metódach ti nenaleje všetku múdrosť sveta do hlavy. Proste máš aj vlastnú intuíciu, tak na ňu nezabúdaj. To že niečo niekde (ne)napísali neznamená, že to nie je možné/pravdivé/účinné. A keď si si nie istá, vráť sa na bod číslo 5.

7.

Ak aj bude najhoršie, hlavne sa neupínaj na internetové diskusie. Radšej choď na bod číslo 6! Očkuj, umelé mlieko nie je čertovo dielo a nezabudni si prečítať bod číslo 3 a 4. Aj tri krát. Pre istotu.

8.

Mysli na časové rezervy. Nebuď zbytočne v strese. Neupínaj sa veľmi na svoje plánovanie. Ono… to dieťa máš so svojím mužom a už s ním potrebuješ časové rezervy(viď môj Instagram )Takže, klídek, nechceš z dieťaťa vystresovaného ratlíka a ty nechceš byť hysterická matka. A nechceš ani vychovať nesamostatného človeka. Radšej si priprav viac času a nechaj ho to urobiť samého, ako by si všetko robila za neho, lebo to bude rýchlejšie. Uč ho samostatnosti, lebo ťa v budúcnosti porazí. Ver mi!

To, že si matka neznamená, že sa nemôžeš jašiť a blázniť tak, ako predtým 🙂

9.

Dieťa musí vedieť pozdraviť, poprosiť, poďakovať. Nauč ho neskákať do reči, nehádzať sa o zem. Nauč ho komunikovať. Učila si tam svojich bratov, prevraciaš oči pri cudzích deťoch, neopováž sa zmäknúť pri vlastných! Si matka a iba ty (no a otec) ste povinní to dieťa naučiť!

10.

Ako matka dodržuj dohodnuté pravidlá, inak ich nebude dodržiavať ani tvoje dieťa. Nezabudni, že netreba veľa vychovávať, stačí pekne žiť.

BONUS:

Trošku dovoľ starkovcom rozmaznávať. Ty máš na to pekné spomienky, dovoľ ich mať aj dieťaťu 🙂

Toto si (dúfam) prečítam, keď už budem matka príde ten správny čas. Vlastne, dúfam, že si to nebudem musieť čítať, že na to nezabudnem a tento, pre mňa, zdravý rozum si uchovám. A keď si to budem musieť prečítať, verím, že potom sa vrátim na správnu cestu. Ak nie… tak to bude dosť smutný príbeh. Klesnem vo svojich očiach. A vy sa mi môžete smiať. A Ivan sa so mnou rozviesť. Amen.

Hlavne veľa s úctou, rešpektom a láskou <3

One Comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

error

Sociálne siete