Mama tipy

Ako som začala látkovať

Keby mi niekto pred tromi rokmi povedal, že ja budem látkovať alebo používať látkové plienky namiesto jednorázových, tvrdila by som, že si zo mňa určite robí srandu. Ale je to tak, ako to je. Človek sa mení, vyvíja a každý deň sa učí nové zručnosti. Tak to bolo aj u mňa. Na začiatku som si nevedela predstaviť AKO sa JA budem starať o malé bábätko, ako ho budem kúpať a prebaľovať?

No a teraz mám malé deti dve a periem plienky. Keďže tak, ako som z toho bola pred tromi rokmi zmätená ja, tak ste aj vy (podľa toho čo mi píšete v správach). Rozhodla som sa preto napísať vám moju cestu a moje skúsenosti.

Stratená v informáciách

Ono… ja viem ako to je. Keď v spoločnosti poviete nahlas, že ste začali látkovať, ľudia si predstavia, že stojíte nad hrncom a vyvárate, s prepáčaním, hovná. Ale my dobre vieme, že už sa doma posunula. Nechodíme prať do potoka ani nemusíme po nociach stáť za sporákom. Ak ma čítate dlhšie viete, že ja som tá lenivá mama, ktorá si veci rada uľahčuje. A toto bol dosť veľký gamechanger, aj keď ani mne samej sa to na začiatku tak nezdalo. Dnes si však za toto rozhodnutie ďakujem a chcem sa s vami oň podeliť. Tým, že čítate tento článok ste otvorili svoju myseľ a dali tomu šancu. To je prvý krok 🙂 .

Začala som, asi ako všetky ostatné matky. Hľadala som informácie na nete, od kamošky, ktorá látkovala a prechádzala som si všetky možné e-shopy a poradenstvá. Mala som z toho príšerný guláš a netušila som o čom tam rozprávajú. Tým skratkám a názvom som nie že nerozumela, ale ani si ich nepamätala. Čím viac informácii som kukala, tým som sa dostávala do fázy, že asi to ozaj nebude pre mňa.

Výhody

Veľmi som chcela látkovať, pretože som si predstavovala ako to asi odľahčí náš rozpočet a mala som v živej pamäti ako ma stresovali nákupy plienok. Ja som človek, ktorý nemá rád obchody. Rozhodovanie koľko akej veľkosti bolo pre mňa frustrujúce. Nechcelo sa mi tam chodiť často, no nechcela som ani kúpiť veľa, pretože sa nám potom stalo, že dcéra vyrástla z veľkosti a boli to vyhodené peniaze.

Taktiež ma trápila tá hora odpadu, ktorý sme tvorili a v neposlednom rade som chcela pre syna tú najzdravšiu alternatívu. Predsa len, tie chlórom bielené plienky nonstop na genitáliách nie sú to, to čo bábätko od narodenia musí mať.

Prvé testovanie

Nakoniec som si povedala, že to nechám tak a počkám na bábätko. Sem-tam som pozrela bazár, či sa tam neobjaví niečo, čo sa mi bude páčiť, pretože o funkčnosti som ešte nič nevedela. A ako zázrakom sa mi ozvala jedna pani, ktorá mi podarovala jej výbavičku, ktorá už bola podľa jej slov stará, no plniť účel by mala. A tak som zrazu mala plný šuflík vecí, no ešte som nevedela, čo s nimi.

My sme s bábätkom začali látkovať hneď, ako sme prišli z pôrodnice. Podľa veľkosti bábätka som vyseparovala všetky veľké veci a testovala tie najmenšie. Nakoniec Krpečkovi najviac sadli plienky od značky Plienkáčik. Na ich stránke som už predtým bola a našla som tam aj skvelé videá , ktoré tiež nejednej žene pomôžu zorientovať sa 🙂 .

Výbava na začiatok

PUL nohavičky

PUL je materiál, ktorý neprepustí vodu (moč ani stolicu) no zároveň nie je hermeticky uzavretý a teda pokožka vášho dieťaťa stále dýcha a tým sa zmierňujú prípadné začervenania či tvorba vyrážok. Nohavičky PUL sú vrchná vrstva a teda to je ten základ, ktorý potrebujete. Neperú sa po každom použití, stačí každé 3-4 dni, ak samozrejme nie sú špinavé alebo nesmrdia. Preto ich netreba kupovať veľké množstvo.

Na začiatok sa odporúčajú novorodenecké PUL nohavičky. Sú menšie, dieťatku sa lepšie prispôsobia. My sme novorodenecké používali do cca 9 kíl bábätka (niektoré bábätká majú 9 kíl v 3 mesiacoch, iné zas v pol roku a niektoré v 9 mesiacoch ako napríklad náš Krpček).

Jednoveľkostné PUL sú nohavičky, ktoré sa pomocou patentiek prispôsobujú veľkosti dieťaťa a mali by vydržať až do konca plienkového obdobia. Ak by dieťa rástlo rýchlejšie alebo plienky potrebuje dlhšie, existujú ešte XL PUL, ktoré si viete v tomto období dokúpiť.

Savé vrstvy

To je to, čo potrebujete dať dovnútra PUL nohavičiek. To, čo bude nasávať moč. Existujú vkladačky alebo štvorce.. Štvorce alebo štvorcové látkové plienky sú stará dobrá klasika. Áno, to sú presne tie, ktoré mali naše mamy a vyvárali ich v hrncoch a sušili von na šnúrach. Je dosť možné, že ste ich podelili a máte ich doma „tony“. Výborne, ušetrené 🙂 .

Výhodou štvorcov je, že sú ekonomicky najvýhodnejšie a schnú veľmi rýchlo. Nevýhodou je, že po ocikaní zaberú veľkú časť vedra, v ktorom plienky uskladňujeme a na začiatku sa ich treba naučiť skladať do PULky (novorodenecký sklad, Yofold). Látkové plienky sa dajú jednoducho skladať na obdĺžnik, no u novorodeniatkach je ten objem veľmi veľký a preto ho ja osobne neodporúčam kvôli správnemu vývinu panvy a chrbtice. My sme ho začali využívať až pri prechode na jednoveľkostné PUL. Dovtedy som (občas) skladala novosklad (návod na YT).

My sme preto najčastejšie používali krátke vkladačky, čo sú už pripravené obdĺžnikové látkové časti, ktoré môžu byť z rôznych materiálov – bavlna, bambus, konope. Je na bábätku (a rodičoch) čo najviac preferujú. Dlhé vkladačky používame až teraz, keď ideme na dlhšie z domu (cca 2 hodiny). Je to vlastne dvojitá vkladačka a teda má väčší objem a nepreciká ju dieťa tak skoro. No je aj hrubšia, preto môže byť bábätko nespokojnejšie alebo môže mať pocit, že ho obmedzuje v pohybe.

látkovať nie je žiadna veda 🙂

S čím sme začali látkovať

Na začiatok som mala 2 novorodenecké PUL, asi 6 vkladačiek a 3 látkové plienky. Keď sme prišli z pôrodnice usúdila som, že na nácvik skladu ešte nie som pripravená a tak sme skúšali látkovať len s vkladačkami. Táto metóda sa nám zapáčila a tak som si dokúpila ešte 3 novorodenecké PUL a niekoľko vkladačiek.

Na savé časti som ešte ukladala do začiatku (cca do zavedenia príkrmov) separačné papieriky. Vďaka nim nemusíte stolicu „zoškrabávať“ z plienky ale jedoducho ju vezmete so separačným papierikom. Tento papierik aj separuje moč od intímnych partií a teda deti majú väčší pocit sucha. Existujú jednorázové separačné papieriky dostupné v drogériach, ktoré po použití vyhodíte alebo textilné separačné vložky, ktoré periete spolu s plienkami.

Po 600nedelí som sa naučila aj skladať novorodenecký sklad. Ivko však viac preferoval bambusové vkladačky. Naša výbava látkových plienok v prvom polroku nakoniec obsahovala : 5x PUL, 10 bambusovo-bavlnených vkladačiek a 10 látkových plienok. Áno, prvotná investícia je trochu vyššia, avšak sa vám to vráti v priebehu času. Ak sa vám látkovanie pozdáva a chceli by ste ho skúsiť, na stránke Plienkáčik môžete využiť zľavový kód ZUBKOVA10 a ešte kus ušetriť.

Zhrnutie

Nečakala som to, no do látkovania som sa zamilovala. Netitulujem sa za majsterku, opäť raz to robím po svojom ale sme s tým spokojní. Ivan prebaľuje tiež a sám mi povedal, že to na začiatku vyzeralo oveľa strašidelnejšie ako to v skutočnosti je :). Dokonca už prebaľovala aj starká a tiež to zvládla ľavou-zadnou. Keď som spomínala, že to robíme podľa seba tak áno, nie sme 100%-ní (ani nepotrebujeme byť). Napríklad na dlhú cestu autom (BA-BR) používame jednorázové plienky od Slovenskej značky BabyBabySoft. Robte veci tak, aby vyhovovali vám, členom vašej domácnosti a hlavne vášmu bábätku. Nikomu nič nemusíte dokazovať.

Na začiatku som písala, že tým, že ste otvorili a prečítali tento článok, spravili ste prvý krok. Druhý krok je sa zhlboka nadýchnuť a už to len skúsiť 🙂 Veľmi vám držím palce a verím, že sa do toho zamilujete rovnako, ako ja. Že zistíte, aké jednoduché to naozaj je, a že si budete ďakovať, že ste do toho šli. Budem rada, ak mi potom napíšete a dáte vedieť 🙂 .

V druhej časti o látkovaní sa dozviete, ako plienky skladujeme a perieme a ako sme prešli na jednoveľkostné PUL.

Článok si prečítať teraz.

Ak ešte nie si odoberateľom môjho newslattera, urob tak teraz a získaš okrem iného aj prístup k článkom, ktoré ešte nie sú online pre všetkých čitateľov.

Prihlás sa na odber

* indicates required

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

error

Sociálne siete