Mama tipy,  Sme rodičia

Baby šatník

Ahojte ☺️ Dostala som od Vás skvelý nápad na článok. Vypýtali ste si Karolkin baby šatník. Musím Vás však hneď na začiatku upozorniť, že môj vkus je jednoduchý. Nemám rada príliš gýčové detské vecičky, ani veľa ružovej či nejaké veľké vzory. Karolkin šatník obsahuje dosť veľa čiernej, šedej, bielej a ostatných neutrálnych či zemitých farieb. Ak sa aj objavila v šatníku nejaká ružová, bola to väčšinou zdedená kôpka buď ešte po mne, alebo po jej sesternici. A ďalšie upozornenie – nakupujem zväčša v chlapčenských oddeleniach. Tak ako pre ňu, tak aj pre seba😅🤷‍♀️.

V článku pred pár týždňami som písala o tom, aké oblečenie je pre ňu ( a pre Zúbka) najlepšie a môžete si to prečítať TU. Stále to platí – ak dáme Karolíne oblečenie, v ktorom sa necíti pohodlne ( naposledy ste mohli u mňa na Instagrame čítať o tom, ako sa Zúbok snažil ju navliecť do šiat, ktoré jej sú malé a ona zjapala ako o život 😅), dá nám to patrične najavo.

Tak ako som písala v článku o hračkách (klik tu), tak aj v oblečení sa snažím nakupovať s rozumom. Priznávam bez mučenia, že na začiatku som sa trošilinku (ehm) utrhla z reťaze a nakupovala bez rozmyslu hocičo mi napadlo, ale už som si našla systém, balans a hlavne obľúbené značky, ktoré majú kvalitné veci a znesú viac ako len jedno pranie. Napríklad už radšej kúpim jedno drahšie a kvalitnejšie body, – je v ňom spokojnejšia, vydrží aj tri mesiace (body, ktoré som kúpila v januári stále nosí, zatiaľ čo iné, z iného obchodu mala na sebe len pár krát a rýchlo sa zpralo) a rovno sa snažím k tomu zladiť aj legíny a tak ani Zúbok nemá problém vybrať oblečenie a dieťa obliecť.

Môj nákup oblečenia v tehotenstve pre malú
Ružové veci vyberal Zúbok a ja som súhlasila lebo je na nich Bambi (milujem srnčeky a jelenčeky)

Prvé tri mesiace

Prvé tri mesiace jej šatník obsahoval dva overaly, 3ks pančušiek, pár bodyčiek s dlhým rukávom asi šesť pyžám – dupačiek. Ja nerada vešiam a zvešiavam prádlo, čiže sa snažím čo najmenej prať a keď už tak všetko naraz. Mala som šťastie a malá nemala reflux ani nič podobné, takže niektoré outfity jej vydržali aj tri dni. Keďže sa malé bábätká ešte nezašpinia, do prania išli veci až keď mi prestali voňať. Na striedačku sme mali tri perinky, do ktorých sme ju balili. Najskôr na celé dni, po mesiaci už len na nočné spanie. Teraz viem, že ak budem mať druhé dieťa, kúpim mu aspoň jednu páperovú perinku, kvôli lepšiemu uvoľneniu svalov.

Obľúbený žltobiely outfit so žirafkami v prvých mesiacoch

Karolína sa narodila v novembri, čiže je to zimné dieťa. Napriek tomu sme ju ani v zime veľa neobliekali. Asi to bude horehronskými koreňmi po otcovi, že nemá rada teplo. V pôrodnici som ju chodila uspávať na chodbu, pretože sme na izbe mali menšiu saunu a ona to nedávala. Zaujímavé je, že keď je celá nahá, tak má rada teplejšie prostredie – to má zas po mne. Dokáže sa vyhrievať ako mačka na slniečku. Neviem to inak vysvetliť ale dôležité je, že sme na to prišli a vieme jej teplotne vyhovieť. Napríklad najspokojnejšia je bez ponožiek ako jej otec 😅.

Šatník teraz

Ako Karolka rástla jej šatník sme museli (logicky) obmieňať. Teplejšie overaly vystriedali svetríky a ako prichádzalo teplejšie obdobie jej šatník sa obohatil o šaty. Momentálne sa v jej skrini nachádza asi 5 kusov šiat, nejaké svetríky ešte zo zimného obdobia (mne sa veľmi páčia oversize veci takže som jej už v zime kupovala väčšie čísla). A spiace vaky, ktoré nahradili na noc perinky.

Na vrchnej poličke v škatuli má Karolka 3ks uteráčikov (dva zdedené jeden dokúpený – šedý (viď foto z nákupov)
Dole v krabiciach malé veci roztriedené na tie, čo si nechávame „kdybyneco“ a tie, ktoré pôjdu ďalej do Sveta.
Perinky a zateplený overal (mala ho na výlete v Tatrách).
jej prvé šatočky

V komode má uložené body s krátkym a dlhým rukávom, legíny a tepláky. Plus všetky možné doplnky ako čiapky, nákrčníky (využívame viac-menej len keď je v šatke), ponožky. Teraz si tam našli miesto aj plavky (ešte nevyskúšaná novinka). V prebaľovacej komode sa nachádzajú textilné plienky (veľké má viac-menej na hranie keď je nahá a zakrývame ju nimi „kde je bábo“) a pyžamká. Momentálne má len tri (zo všetkých ostatných vyrástla takže musíme dokúpiť). Optimálny počet pyžám je pre mňa 5/6 kusov (áno – pranie! 😅) . Keďže slečne je teplo už aj v ponožkách, nové topánky alebo „capačky“ nekupujeme. Má 3ks – jedny ktoré som ešte v tehotenstve kúpila na fotenie, jedny má zdedené a jedny darované od kamarátky.

Nemá veľa oblečenia a zatiaľ kým ho neničí na záhrade ani ihriskách jej podľa mňa viac netreba a rada do neho investujem. Hneď ako začne drať kolená a hrať sa v pieskovisku mi bude asi jedno, či tie nohavice vyzerajú po prvom praní ako nosené dva roky 😀
Košík s čelenkami a botičky

Mama a dcéra

Nikdy som to nerobila náročky no stalo sa, že som sa obliekla podvedome podobne tak, ako som obliekla Linu. Keď sa nám to stalo naposledy, rozhodla som sa, že to budem robiť vedome. Zistila som totiž, že sa mi takéto ladenie s dcérou veľmi páči. Kým ešte s nami nebola, občas sme sa zvykli zladiť so Zúbkom, no ten často protestuje, takže kým nezačne protestovať aj jeho dcéra, budem sa snažiť robiť matchy matchy outfity.

Niekomu sa môže zdať, že má veci málo, iný môže povedať, že ich má veľa. Pre mňa je to tak akurát, aby som nemusela prať každý deň a zároveň nemám pocit, že nás jej veci za chvíľu vysťahujú z domu. Je fajn, keď niekto z rodiny donesie a Karolína niečo podedí. Zároveň nemám rada, keď jej niekto dá presladené veci a hromadí sa to a zbytočne stojí v skrini.

Úprimne, bolo ( a predpokladám, že stále aj bude) veľa vecí, ktoré dostane a mne sa jednoducho nepáčia. Vtedy rovno putujú do krabice na povalu. Odmietam jej obliekať niečo, čo sa mi nepáči, kým o to sama nestojí. Viem, že jedného dňa príde čas, kedy si začne sama hovoriť čo chce a čo nechce mať na sebe. Ale dovtedy sa budem na nej realizovať ja 😅.

A čo vy? Ladíte sa s deťúrencami alebo sa Vám to nepáči? A čo ich šatníky? Majú vecí a plné skrine alebo preferujete viac minimalizmus? Dajte mi vedieť 🙂 Zanechajte mi komentár alebo mi napíšte správu 🙂

Linin klasický zimný outfit
Overal nohavice body Primark
Pančušky topánočky podarované
Čiapka Zara
Topánky, body, čiapka zdedené
Svetrík a legíny F&F
Pančušky Lidl

2 komentáre

  • Marina

    Sranda ze ja obhajujem vela veci v Melisinok šatníku tiez praním ze sa mk nechce prat kazdy tyzden. A neviem prečo, ja som vsetko prala po kazdom noseni ale tak mali sme reflux 7 mesiaciv tak to asi aj preto a teraz uz triedim veci na von a na jedenje 😁

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

error

Sociálne siete