o Zúbkovej,  Sme rodičia

Bio Eko Raw mama? Ideme na to zdravšie…

Ahojte. Dnes by som sa Vám veľmi rada vyjadrila k tomu, prečo som sa rozhodla prejsť na zdravšie potraviny či kozmetiku. Áno, rozhodla som sa, že idem do toho, idem viac premýšľať a idem byť viac kritická k tomu, čo DO a NA seba dávame.

Nie, stále nerobím rozruch, keď moje dieťa vyjedá kocúrovi granule z misky a ja si stále viem fajnovo vychutnáš Swiss king z Mekáču (btw, neviete náhodou do kedy ho budú mať? Ešte aspoň raz by som ho chcela stihnúť 🤤). No rozhodla som sa, že sa chcem ubrať v mojom živote pre mňa lepšou cestou. Pre mňa preto, lebo to nemusí byť nikoho iného cesta. Keby si Zúbok povedal, že on chce ísť tak ako doteraz, rešpektovala by som to. No pridá sa ku mne, lebo si myslí, že je to lepšia cesta aj pre neho a našu dcéru. Pre našu domácnosť. Asi aj preto som mu povedala áno 😍. Ideme zdravšie spolu.

Tak čo to teda znamená? Znamená to, že minutú kozmetiku nahrádzam prírodnými variantami, že nejaké oblečenie vyberám udržateľnejšie. Že sa snažíme nekupovať zeleninu a ovocie (ne)dozreté v chladničke a mäso si nedávam každý deň v každom chode. Dala som si cieľ hýbať sa nejakým spôsobom každý deň (cvičko, prechádzka a pridal sa ku mne aj Zúbok) a žiť minimalistickejšie (neplatí na HP zbierku😅).

Snažíme sa nakupovať v bezobalovom obchode – priamo v obchode si naberáme jedlo do našich nádobiek a nevytvárame zbytočný odpad

Čo ma k tomu viedlo?

Je to možno hanba, no ja som si až teraz po pôrode uvedomila, aké sú naše telá zázraky. Ako dokážu ženské telá (pre mňa nepochopiteľne) vyrobiť, porodiť a uživiť malého človeka. A ja som teda svoje telo nerozmaznávala ani predtým. Skôr som mu robila záťažové testy. A tak som si uvedomila, že je na čase aby som sa mu nejako revanšovala. Lebo áno, dávalo mi už pár rokov signály, že takto to dlho zvládať nebude, že chce žiť zdravšie, no ja som ho vôbec nepočúvala. A teraz, keď som si uvedomila aké je úžasné, silné a nenahraditeľné, povedala som si, že je čas ho trošku rozmaznávať. Lebo si ozaj zaslúži.

Keď Karolku krémujem, hovorím jej „a nakrémujeme nôžky, pekne sa im poďakujeme, za to že nás celý deň nesú. A nakrémujeme aj rúčky, lebo vďaka nim udržíme, čo chceme…“ a ona vytŕča tie svoje hnátiky a užíva si tento wellness. A často som sa zamýšľala, prečo aj sebe nedovolím si takto užívať. A keď už si mám užívať, chcem si užívať fajné veci. Vrátane sprcháču či paradajky. Už odmietam jesť umelé rajčiny, ktoré keby nemajú farbu, tak ani neviem, čo jem….

Zeleninu sa snažíme kupovať lokálne a z poctivých zahraničných fariem. Sme toho názoru, že je to zdravšie, plnohodnotnejšie a plnšie vitamínov ako to dovezené a dozreté v chladničkách.

Cesta začína

Nechcem sa tu moc púšťať do oborných debát. Nechcem tu moralizovať a tváriť sa, že si už nikdy nedám slaninu, lebo zvieratká trpia. Lebo by som si srala do huby. Slaninu si dám, lebo ju milujem. Bohužiaľ, no je to tak. Nebudem klamať. Nepotrebujem to. Ani kvôli Vám a kvôli sebe už dupľom nie. Som úprimná. No už chcem viac premýšľať o tom, čo jem. Väčšinu času. Lebo aj burgre milujem. Či tie z Estévečky alebo z Mcdonaldu. Takže nestáva sa zo mňa nič radikálne. A tu som asi ani neprekvapila. Lebo ja asi nič nerobím radikálne. Aj šatku s kočíkom máme doma a milujem obe. Aj beerfoot topánky som objednala ale budeme mať aj žlté gumáky. Dúfam!

V decembri som začala cvičiť a pomaly upratujeme dom a vyhadzujeme všetko nepotrebné. Triedime, minimalizujeme. Z čoho nemáme úžitok či potechu, ide preč. Na darovanie, na predaj, do koša… A keď už sme pri tom koši, snažíme sa vytvárať menší odpad. Všetko malými krôčikmi, nič uponáhľané, ale verím, že o to ďalej sa dostaneme.

Už mesiac používam prírodnú kozmetiku Hupka – musím povedať, že do krémového deodorantu som sa totálne zamilovala!

Takže tak. Dúfam, že ste ma pochopili. A že nám toto odhodlanie vydrží. Lebo Zúbok sa bojí, že to zdravé jedlo a veci pôjdu do peňazí. Tak ja dúfam, že v konečnom dôsledku nie. Uvidíme. Dám vedieť. Majte sa krásne 🙂

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

error

Sociálne siete