Harry Potter Fans

Boj o Rokfort

Ahojte. Dnes som si pre vás pripravila článok z nášho obľúbeného čarodejníckeho sveta. Na Vianoce som totiž dostala hry Boj o Rokfort a rozhodla som sa, že vám o nich niečo napíšem. Hlavne, aký je rozdiel medzi hrami Boj o Rokfort a Boj o Rokfort Obrana proti čiernej mágii? Dokážu si s nami zahrať aj muklovia? Oplatí sa mať obe hry? A oplatia sa vôbec? Aj na tieto otázky sa vám pokúsim dať dnes odpovede a ak máte ďalšie, neváhajte sa ma opýtať 🙂 A mám aj ja jednu otázku – máš hry doma? Čo na ne hovoríš? Daj mi vedieť dole do komentu 🙂

Boj o Rokfort

Hra Boj o Rokfort je určená pre 2-4 hráčov. Každý z hráčov si vyberie, za akú postavu chce hrať (Ron, Harry, Harmiona alebo Neville) a podľa toho dostane štartovný balíček. Čo sa mi na hre páči najviac je, že všetci hráči hrajú spolu. Ja doma nemám veľkú podporu v spoločenských hrách a preto ich veľa ani nevlastníme. Myslím, že práve toto je dôvod, prečo je táto naša prvá kooperatívna, ktorú máme. Preto som si veľmi nevedela predstaviť, ako sa dá hrať proti hre. No lákala ma o to viac. Podľa návodu sme si hru rozložili a začali sme hrať. Prvé razy sme hrali traja – ja a.k.a milovník HP, môj muž, ktorý o ňom niečo vie, ale stále si nevie zapamätať ani názvy fakúlt a môj tatino zn. totálny mukel.

Pre neznalých HP problematiky hra nebude o nič ťažšia, ako pre nás čarodejníkov. Vyslovovanie kúziel nie je pre hru podstatné a tak isto ani poznanie charakterov postáv. Dôležité je vedieť čítať s porozumením a vedieť spolupracovať v kolektíve. Skúšali sme hru hrať s rôznymi milovníkmi HP a aj s neznalcami a všetci to skôr či neskôr pochopili a dokonca ich hra aj veľmi bavila.

Temná stránka hry – karty Čiernej mágie, Nepriatelia, horcruxy…

Hra sa začína

Aby sme čím skôr hru pochopili, rozdala som karty presne podľa návodu (aj tie čo boli rozložené na hracej ploche) a išli sme pomaly krok po kroku. Začíname v 1. ročníku. V hre nájdete okrem štartovného balíčka – základné karty, aj karty Lokality, Čiernej mágie, karty Nepriateľov a Rokfortské karty.

Svoj ťah vždy začínate ťahom karty Čiernej mágie a vykonávate, čo je tam napísané. Nepriateľ vám tiež vie skomplikovať ťah. Podľa vašich kariet na ruke získavate žetóny (napr. kúzlo ALOHOMORA) a.k.a mince (alebo groše 😀 ), za ktoré si potom viete „nakúpiť“ Rokfortské karty (spojenci, predmety a kúzla), ktoré vám v ďalších kolách pomáhajú poraziť nepriateľov. Tých porazíte najmä vďaka bleskom (napr. kúzlo PROTEGO!), ktoré im postupne rozdávate. No potrebujete napríklad aj dobíjač životov (napríklad také ďatelinové pivkopredmet) alebo spojenca Dobbyho, ktorý dokáže odoberať čierne lebky z lokality. Nemusíte sa báť, všetko si prečítate na kartičkách, dokonca máte aj kartičku „ťahák“, ktorá vám radí postupnosť krokov. Návod napísali jasne a prehľadne, takže som ho pochopila pomerne rýchlo. V každom ďalšom ročníku je pribalený nový. Odporúčam si ich prečítať pozorne – dozviete sa tam napr. aj to, že do ďalších ročníkov sa nadobudnuté karty neprenášajú 😀 .

Karty Lokalita, Spojenci, Predmety, Kúzla. Žetóny a.k.a mince, blesky a tabuľka s ukazovateľom života.

Naše hodnotenie

Kooperatívna hra dostala najmä Zúbka. Veľmi ho baví a dokonca sám navrhuje, aby sme po večeroch hrávali, čomu sa samozrejme nebránim 😀 . A teda týmto aj odpovedám na otázku, či hru môžu hrať aj len dvaja hráči. Za nás áno, aj keď priznávam, zo začiatku to môže byť náročnejšie. No pri správne nastavenej stratégii (a šťastnej ruke pri miešaní) sa nám už podarilo vyhrať aj 7. ročník 🙂 ). Oceňujem, že myšlienka „spoločne za Rokfort“ prešla z deja priamo do hry. Taktiež sa mi páčia špecifické predmety priradené priamo hrdinom – Harry má svoj neviditeľný plášť, Hermiona časovrat a Neville má Nezabudal 🙂 .

Je mi ľúto, že je Draco Malfoy zaradený do Nepriateľkých kartičiek a viem si predstaviť, že niektorí fanúšikovia z toho nebudú nadšení. Možno by som vedela obhájiť toto konanie, ale nebudem to robiť. Samu ma to totiž trošku zamrzelo. Viem, že pre niektorých je hra ťažšia na pochopenie. Preto by som ešte raz napísala, že je naozaj dôležité čítať s porozumením. Sami sme niektorým veciam úplne pochopili asi až na piatykrát alebo až v hre. Vyzdvihla by som ešte snahu vývojárov o dodatky k tejto hre, ktoré sa chystajú. Zachytila som hlavne novú postavu Luny a teda to vyzerá tak, že hra sa rozšíri na 5 hráčov. Ak dodatky naozaj prídu aj v slovenskej verzii, určite si ich zaobstaráme. Hra sa nám páči a odporúčame ju aj vám.

Boj o Rokfort Obrana proti čiernej mágii

Druhá hra sa volá veľmi podobne no dodatok „Obrana proti čiernej mágii“ tam nie je len tak. Ide totiž o tzv. Klub duelantov, ktorý si môžeme pamätať z Tajomnej komnaty. Máme tu hrací plán, ktorý je vlastne fialový koberec, a hra je určená len pre dvoch hráčov. Nejedná sa o dodatok k hre Boj o Rokfort. Je to samostatná duelová hra.

Má však podobné črty. Nájdeme tu tiež lebky, mince, blesky a srdiečka, no už to nie je hra o súdržnosti. Hráč si vyberie, za ktorú fakultu chce hrať a bojuje proti svojmu súperovi. Karty sú tu tak, ako v predchádzajúcej hre – Rokfortské, kde nájdeme spojencov, predmety a kúzla, no nájdeme tu aj karty Knižnice či karty Kliatby.

Táto hra zaberie oveľa menej času ako predošlá. Nás baví menej a ak by sme si mali vybrať, stačí nám len tá kooperatívna. Verím však, že aj táto si nájde svojich fanúšikov. Čo sa týka ceny, je o polovicu lacnejšia a menšia. Myslím, že ani dodatky k nej nie sú a ani plánované nebudú.

Boj o Rokfort Obrana proti čiernej mágii – duelová hra

Ak vás hry zaujali a máte záujem si ich zakúpiť, môžete tak urobiť cez tieto linky – Boj o Rokfort a Boj o Rokfort Obrana proti čiernej mágii. Podporíte tak mňa a moju tvorbu pomocou partnerskej spolupráce, ktorú mám s kníhkupectvom Martinus. Veľmi pekne vám ďakujem 🙂

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

error

Sociálne siete