
Čas na hru časť 1. Ako produktívne tráviť čas s bábätkom 3+mes.
Je čas na hru! 🙂 Bábätko sa po prvých troch mesiacoch aklimatizovalo na tento svet. Začína otvárať očká a pomaly sa rozhliada. Hore vydrží už dlhšie a začína sa aj sústreďovať na konkrétne veci. Otvára doteraz silno zovreté pästičky a začína so svojím prvým úchopom. Kladiete si otázky, čo s ním celé dni robiť? Ako tráviť bdelý čas s bábätkom produktívne? Treba s ním cvičiť alebo ho niečo učiť? V tomto článku sa dozviete, ako to robíme my 🙂 .
Čo bavilo naše Zúbčatko v tomto období 3+ mes. a čo sa páči nášmu krpčekovi Zúbčekovi? Najviac zo všetkého pozorovanie nás rodičov. Mimiku tváre, gestá. Počúvať zvuk nášho hlasu a sledovanie našich pohybov. Keď upratujem, nakladám práčku alebo si umývam zuby – chcú byť pri všetkom. Obaja. Prizvite ich ku každodenným činnostiam, spravte z detí súčasť rodiny. Urobte si z nutných úkonov zábavu.

Bdelý čas
Na začiatok jedno upozornenie – každá maminka si pozná svoje bábätko najlepšie. To čo funguje a vyhovuje nám, niekomu inému nemusí. Ako vo všetkom aj tu platí, že ja si vyberám z rôznych informácii to, čo sa mne a môjmu mužovi najviac pozdáva a nejdeme žiadnym smerom na 100%. Ako príklad môžem uviesť to, že aj keď túžim po nosiči a doma už máme jednu šatku, stále máme a naplno využívame aj kočík. Vyberte si aj vy. Ak vás niečo inšpiruje ok, ak vás niečo zaujme a vyhľadáte si alebo mi napíšete o viac info ok, ak vás tento článok neosloví vôbec, tiež ok. Je to len na vás a vašom rozhodnutí.
Prvé dva až tri mesiace bábätko nepotrebuje hračky. Čo potrebuje je hlavne spokojná mamina, mliečko a kontakt koža na kožu. Kým prišlo sem k nám, poznalo len náš tlkot srdca, zvuky krvi, vody, čriev a nášho hlasu a hojdanie z jednej strany na druhú.
Tu je zrazu všetko iné. Rôzne zvuky, nestabilná teplota, ostré svetlo a bábätko môže mať pocit opustenia v tichej postieľke. Preto sa môže stať, že vaše dieťatko nebude chcieť samo spinkať a vždy keď ho položíte, bude nespokojné. Je to úplne prirodzené, aj keď uznávam (sama to zažívam už po druhýkrát 🙂 ) psychicky aj fyzicky veľmi náročné.
Chcem vás na začiatku upozorniť ešte na jednu vec. Bábätko cez deň registruje stále viac a viac podnetov, preto sa mu menia aj spánkové návyky a môžete mať pocit, že ide o tzv. regres. V jeho hlávke sa odohrávajú veľké veci a ono to (hlavne v noci) musí spracovať.

Každodenné úkony
Spravme si z každodenných úkonov zábavu. Využime tieto momenty, aj keď ich je veľa a občas máme pocit, že nerobíme nič iné, len prebaľujeme, prezliekame, kŕmime a kúpeme. Bábätko do 1. roka má pocit, že matka a ono sú jedno. Najspokojnejšie je, keď nás vidí, cíti, počuje. Niekedy potrebuje nonstop kontakt, niekedy stačí, že je mama blízko.
Hovorte na dieťatko aj pri prebaľovaní. Usmievajte sa, opisujte mu čo robíte, ktorej časti telíčka sa momentálne dotýkate. Robte pomalé pohyby, nechajte ho ich precítiť. Pozerajte sa mu do očí, dajte vašu tvár blízko tej jeho. Dovoľte mu dotýkať sa jej, sprítomnite sa v okamihu a prehlbujte vaše spojenie.
Páperová perinka
Našim deťom sa veľmi páči/lo ležať v perí. Páperová perinka im poskytovala útočisko a pocit ohraničenia ako v brušku. Ani raz som ju však nekupovala vopred. Najprv som počkala, či sa im bude páčiť zahniezďovať sa, až potom som ju zháňala. Ide o to, že každý „smer“ si ide to svoje a ja odmietam radikálnosť. Prosto som skúšala, zisťovala a veľa študovala a podľa potrieb som si vyberala z každého čosi. Niekde sa dočítate, že dieťatko nemá mať okolo seba počas spánku nič kvôli bezpečnosti, inde sú zas zhrození z vozenia vo vajíčku. Poradím vám, spravte si z rôznych smerov ten svoj 🙂 .
Páperová perinka našim deťom slúžila na stabilizáciu, zahniezdenie a uvoľnenie napätého svalstva. Aj keď bolo leto, Zúbček miloval v nej spinkať. Dávala som medzi perinku a jeho holé telíčko ľanovú alebo mušelínovú plienku a krásne mu to stabilizovalo teplotu. Viem, že niekto odporúča robiť v perinke úplne všetko – celý bdelý čas ako je hranie, cez prenášanie až po dojčenie či spanie. My sme si z toho vybrali svoje a perinku používame na spanie (ak nespí Zúbček na mne), v kočíku (krásne mu to tlmí otrasy) a v hniezde (článok čoskoro alebo ak si odoberateľ, dole naň nájdeš link).

Podložka na hranie
Keď je dieťatko na brušku, potrebuje stabilný povrch, na ktorom sa naučí správne pretočiť, dobre sa zaprieť atď. Najprv som začala používať svoju karimatku na cvičenie (veď nech sa aspoň na niečo využije nie?😂), no absolútne sa mi ju nechcelo stále prenášať z jednej strany domu (obývačka) na druhú stranu domu (detská).
Takže som začala hľadať a objednala som. Najprv som sa veľmi sekla a vôbec sme neboli spokojní, tak som ju vrátila. Veľmi vám odporúčam zainvestovať a kúpiť poriadnu podložku. Zúbčatko už má tri roky a stále na nej fungujeme, má už čo to prežité ale stále vyzerá veľmi dobre. Fungujeme na nej teraz už všetci štyria. Staviame kocky, vláčikovú dráhu, čítame knihy a už aj učíme pretáčať sa druhé bábätko. Podložka je prosto miesto, kde trávime väčšinu našich dní. Keď deti zaspia a ja mám ešte energiu (nie často ale dokážem prekvapiť aj samú seba 😂) cvičím na nej aj ja.

Dôležitá je manipulácia s bábätkom
Tu je pre mňa veľmi dôležité vám napísať, že všetky hračky, ktoré vešiame na hrazdičku, dávame nad úroveň hrudníka až bruška, nie nad oči! Ide o to, aby detičky nezakláňali hlavu a netrpela krčná chrbtica. Nepodporujte toto zakláňanie a učte deti ležať pekne rovno. Hlava – nos- brada, hrudník, pupok a panva by mali byť v jednej línii. Podporujte symetrické dvíhanie ručičiek a nožičiek (posilňovanie brušných svalov). Áno, triliónkrát sa vykrivia a vy ich triliónkrát opravíte. To aby ste mali celé dni čo robiť 😂.
Tak isto keď dieťa nosíte na rukách, meňte strany, aby nemalo hlavičku vždy vykrútenú len do jednej strany. Napríklad ak v bdelý čas nosíte na tigríka meňte vždy strany ako keď meníte počas spánku aby nemalo dieťatko preležanú hlavičku. Skúste sa vyvarovať zvislému noseniu na rukách. Veľmi tým trpí detská chrbtica. Ak vám nosenie vyhovuje alebo ho preferuje bábätko, odporúčam poobzerať sa po už spomínanej šatke alebo nosiči.

Nosenie
My máme tieto pomôcky od značky Sestrice a v nich to ide krásne ergonomicky. Detská chrbtica je pekne zaguľatená do písmena C, nožky sú zložené do písmena M a teda je tam aj podpora práce čriev a dieťatko vďaka tomu nebude bolieť bruško. Hlávku má zloženú u vás na hrudi a opäť počuje vaše srdiečko, čo často vedie k spokojnému oddychu dieťatka. Ak máte nosiacu pomôcku správne nastavenú, ani vás by nemal trápiť chrbát. Sestrice však majú vymakané sociálne siete aj zákaznícky servis. Ak si nie ste úplne istí, či to podľa videí máte správne, stačí im napísať správu, radi vám odpíšu a poradia.
So Zúčatkom sme absolvovali kurz správnej manipulácie a vývoju. Teraz som si potrebovala oživiť niektoré informácie a tak som si zakúpila ročný videokurz. Pani Monika tam vysvetľuje vývin dieťaťa, aj dáva vysvetlenia, prečo nie je dobré dávať dieťa do pavúka alebo ako škodí predčasný sed chrbtici. Videá odporúčam potom ukázať rodinným príslušníkom, ktorí si idú niekedy len svoje… Správna manipulácia s dieťaťom je dobrý základný kameň na jeho správny vývoj. Polohy nosenia ako napríklad klokan, tigrík alebo správne zdvíhanie či pokladanie dieťaťa vám môžu ušetriť napríklad neskoršie návštevy fyzioterapeutov. Aj tu však platí triezvosť, ktorú som už vyššie spomínala 🙂 . Všetko si viete prispôsobiť vlastným potrebám a požiadavkám. Nič nemusíte robiť na 100% tak, ako vám to prikáže niekto na kurze 🙂 .

Upratovanie
Ja som sa snažila od malička pred Z. upratovať. Keď začala vnímať, hovorila som jej kde čo patrí, potom sme upratovali spolu a teraz to už dokáže sama. Starkej vie ukázať kde má čo svoje miesto a keď niečo hľadala, zatiaľ čo my sme boli v pôrodnici, vedela jej povedať. Cez deň si priebežne hračky upratuje, nemám rada ak sa dohrá s jednou a neodloží ju a začne vyťahovať druhú. Na druhej strane si hraním sa s viacerými rôznymi vecami rozvíja fantáziu a popravde, keď už sú dvaja, mám oveľa menej času. Máme však dohodu, že večer pred spaním bude všetko na svojom mieste.
Najčastejšie upratujeme spolu. Tak, ako ona mne pomáha vykladať umývačku alebo vešať prádlo, my jej pomáhame upratovať hračky. Väčšinou je to formou hry (ja jej kotúľam guľky a ona ich chytá a odkladá) ale aj klasická forma spolupráce – ja vezmem toto a ty toto. Keď nemá chuť spolupracovať, snažíme sa dohodnúť. Dávame jej na výber „zlatko, chcem aby tu bol poriadok, tak sa cítim lepšie. Poď pomôžem ti. Treba odniesť bábiku aj autíčko, čo chceš odložiť ty a čo mám ja?“. Vtedy sa ona môže rozhodnúť a ochotnejšie upratuje.
Hračky pre malé bábätko máme v košíku. Vy môžete použiť box, škatuľu, krabicu, vak alebo čokoľvek iné, čo uznáte za vhodné. Prosto niečo, kam všetky tie hračky a hrkálky na konci dňa šmaríte a vy sa konečne budete cítiť ako človek vo svojom priestore. Keď bábo zaspí (na noc ho ukladáme neskôr ako Z.) a ja víťazoslávne vkročím do obývačky, nahádžem všetky roztrúsené hračky do škatule a aspoň chvíľu to vyzerá, že obývačka je len dospeláckym územím.

Článok Čas na hru časť 2. – s čím sa hrávame si môžeš prečítať už teraz.
You May Also Like

Homemade drevená hrazdička
7. mája 2020
Môj nákup na Martinuse
4. júna 2021