Čas na hru časť 2. – s čím sa hrávame
Keď bábätko otvorí očká a začína prejavovať záujem o vonkajší svet, veľa maminiek začne mať pocit, že nevie čo s ním doma robiť. Začne sa pýtať, či sa bábätko nenudí, či s ním netreba robiť viac. V prvom článku z tejto série som vám napísala ako to vidím ja, čo sa nám osvedčilo a ako trávime bdelý čas s bábätkom doma my. Dnes vám napíšem, s čím sa hrávame, čo najviac naše chlapčiatko baví (alebo bavilo Zúbčatko).
Hryzačky
Vyzerá to tak, že ani pri druhom dieťati nebudem mať to šťastie a zuby prídu skoro. Už teraz Zúbček začína vysielať signály, že sa mu v ústach čosi deje. Všetko si do úsť pchá, slintá a keď si vtiahne do úst môj prst, tak si ho silno pritláča k ďasnám. Niektoré zuby vykuknú rýchlo, niektorým to trvá dlhšie. Uvidíme.
Bábätká automaticky všetko skúmajú ústami, preto sú hryzádka nevyhnutná kúpa. Opičku aj sloníka krpček podedil ešte po sestre. Tak ako jej, aj jemu sa opica veľmi dobre drží v rukách, no mám pocit, že viac preferuje slona, Možno kvôli dreveným komponentom, ktoré mu viac masírujú ďasná. Presne si pamätám, aké slastné vzdychy Zúbčatko vydávalo, keď ho žužlala. Zúbček tam ešte nie je, ale tiež vyzerá dosť blažene 😀 . Je to veľmi vtipné.
Zaobstarala som mu aj drevený krúžok a spojené disky, ktoré sú fantastickým pomocníkom z Montessori sveta. Okrem toho, že tieto disky slúžia ako fantastické hryzátko, pomáhajú rozvíjať cielené uchopovanie. Učia koordináciu oboch rúk a vďaka nim si trénujú aj prehmatávanie z jednej rúčky do druhej. Neskôr môžu slúžiť k hre na brušku, kedy do nich stačí drgnúť a tým, že sa odkotúľajú, budú stimulovať zrak aj samotný pohyb batoľaťa.
Hrkálky
Keď mala Z. asi polroka, niekde sa k nám dostala hrkálka v tvare špendlíka alias zicherky. Páčila sa jej tak veľmi, že pri Zúbčekovi som sa rozhodla, mu takú hrkálku zaobstarať. Čiernobiele prevedenie stimuluje zrak a detičkám sa tento tvar výborne drží v rúčkach. Pasuje ako uliaty do detskej pusy a príjemne hrká, čiže sa z toho matka nezblázni. Ja som ho hľadala na bazároch, nakoniec mi ho poslala jedna z vás, ďakujem. Niektoré ste mi písali, že ste ho videli na pošte a ja som ho našla aj v peknom sete, keby ste chceli kúpiť ako darček.
Zrkadlo
Keď bola len Z. mala obyčajné zrkadlo asi za 2€ opreté o stenu a vedeli sme fungovať. No teraz, keď je z nej už trojročný šinter, často sa nestihnem ani otočiť a už vymýšľa čo otestovať. Nechcela som preto riskovať a stále chcem s kľudným pocitom chodiť od nich aspoň na wc (s takým kľudom, ako sa len pri dvoch malých deťoch dá 😂). Mať pripravenú domácnosť na príchod dieťaťa (detí), je nielen na ich dobrý vývoj, ale aj pre našu duševnú rovnováhu. základ. Preto sme kúpili zrkadlo, ktoré sa pripevní na stenu a zvládne dať aj prípadnú oporu.
Zrkadlo bábätku umožňuje porozumieť jeho telu, vidí seba, svoje pohyby a tak isto v ňom veľmi rád pozoruje rodičov alebo súrodencov, ktorí vykonávajú svoje činnosti opodiaľ. Neraz sa nám stalo, že pri hre so Zúbčatkom, malý krpček jednoducho zaspinkal pri pozorovaní, čo robíme.
Knihy
Ako prvú knihu pre bábätká odporúčam knihy z edície Aha, mami! My máme verziu Domov, no veľmi sa mi páči aj Les. Zúbčatko mala dlho túto knihu v kúpeľni v rámci večernej rutiny. Kým so jej masírovala chrbátik, pozerala si knihu. Bábätká ešte nevedia rozlišovať farby, preto sú pre ne najlepšie kontrastné obrázky. Ja som aj vytlačila a zalaminovala niektoré obrázky, ktoré sa mi páčili a prenášam si ich k vaničke alebo prebaľováku podľa potrieb.
Pre hru na brušku sa nám osvedčila kniha od Taf Toys s Koalou. Zúbčatko ju zbožňovalo a vydržala si ju „čítať“ dlhé minúty. Stabilná kniha má aj šuštiace stránky, hryzádko, ale najobľúbenejšie bolo a je zrkadlo. Zúbček ju podedil a tiež sa mu páči. Od tej istej značky máme aj skladaciu knihu, ktorú si môžete pripnúť do kočíka, na postieľku alebo zaseknúť do gauča ako my 😀 . Obe deti pri nej strávili hodiny. Zúbček pri pohľade na ňu častokrát aj zaspí. Tiež má v sebe zabudované hryzadlo, zrkadlo aj šuštiace prvky. Obe knihy majú farebné ale aj kontrastné čiernobiele „stránky“, takže sú vhodné aj pre bábätká ale aj batoľatá. Tie najviac zaujmú okienka s prekvapeniami, na ktorých si môžu trénovať jemnú motoriku.
Detská hrazda
Keď sme čakali Zúbčatko, túžila som jej niečo spoločne s Ivanom vyrobiť. Dohodli sme sa, že okrem ActivityBoardu jej vyrobíme aj hrazdičku. O tom, ako a čo sme robili, sa dočítate v článku na blogu HOMEMADE DREVENÁ HRAZDIČKA . Zámerne sme ju spravili vyššie ako sú štandardné rozmery, pretože keď dieťa leží v perinke alebo, ako nižšie spomínam, zavesíte na ňu loptu či inú väčšiu hračku, dieťa má stále možnosť byť motivované a vystierať hore k hračke ruky a nohy
Závesné kolotoče
Pri Zúbčatku som mala viac času a preto som jej vyrobila Munari mobil. Je to závesný „kolotoč“ nad postieľku z dieľne Montessori, návod som našla v jednej z kníh (o týchto knihách aj podrobnosti o mobile som už napísala článok). Bavilo ju sa naň pozerať a mala ho rada. Pri Krpčekovi som si tento čas nenašla a tak žiadny mobil nemá. Páčil sa mi však drevený kolotoč z dielne Little Dutch a tak sme mu zaobstarali ten. Hrá peknú melódiu a keď treba, vie mu ju zapnúť aj Zúbčatko. Je to už veľká pomocníčka 🙂 .
Pamätám si na situáciu, keď sme raz Z. ako malinké bábätko prebaľovali v obchodnom dome Ikea. Ona sa nevedela pohľadom odtrhnúť od jedného ich závesného kolotoča, ktorý tam bol vystavený. Boli sme tak fascinovaní aká je fascinovaná, až sme jej ho kúpili. Doma sme ho pripevnili na hrazdičku a ona pod ním vydržala aj 30minút. Keď som už bola tehotná so Zúbčekom, boli sme opäť v Ikei a mali tam tento kolotoč. Ona sa naň zapozerala a vraví mi „mamika? Aha! Taký mám doma, tam je aj žabka, vieš?“ Ľudia ja som skoro odpadla. Aj teraz, keď ho máme na hrazdičke, si príde ľahnúť a pozerá sa na naň.
Ostatné hračky
Kontrastné kartičky boli vlastne úplne prvé, čo som Zúbčatku kúpila z tohto článku. Bola ešte v brušku, keď ju už čakali doma :). Zaujali ma tým, že všetky sú na jednej karabínke, čiže sa mi nikdy nikde nerozsypali, keď ich nosím v kabelke vždy so sebou. Sú hrubé, čiže sa len tak ľahko nepokrčia ani teraz, keď ich máme pohodené v aute a slúžia Zúbčekovi. Oprieme mu ich o sedačku a on očami hypnotizuje všetky zvieratká. Mali sme ich so sebou napríklad aj na výlete v Tatrách.
Overball. Malá fitlopta, ktorú si bábätko uchytí (nie je nafúknutá úplne) aj rukami aj nohami a tým posilňuje bruško, aby zvládlo otočenie či štvornožkovanie.
Oball. Je to taká loptička s otvormi, vďaka ktorým si ju deti vedia krásne chytiť. V loptičke sú hrkálky, ktoré (matky poteší) nehrkajú príliš nahlas ale bábätku to stačí a motivuje ho to, aby sa s ňou hralo. Je z mäkkého plastu ale napriek tomu prežila, keď si na ňu Ivko sadol 😂.
Levíka majú moje deti zdedeného po mojom najmladšom bratovi. Pamätám si, ako keby to bolo včera, keď som mu ho kupovala. A stále zaberá parádne. Je ako hypnotizér, zaklínač a uspávač v jednom😂. U Zúbčatka to bola dlhé mesiace najobľúbeneja hračka. V hlave má guličku a asi nejaké rebrinky, ktoré spôsobujú „pradenie“ keď hýbete hračkou. Mágia. Pôsobil ako hypnotizér a mali sme ho vždy po ruke. Aj napríklad pri doktorke. Teraz máme Leva vždy v aute a opäť zázračne funguje, keď už je Zúbčekovi dlho. Doma si zas obľúbil motýľa, s ktorým rád prehodí pár slov a páči sa mu, ako trepoce krídlami.
Last but not least
Hojdačky. Kontroverzná téma, uznávam. My ich doma máme. A dokonca dve. Jednu ešte po Zúbčatku – vysokú, ktorá je na baterky a dieťa hojdá sama. Zúbčatko v nej bola spokojná a dokonca tam vedela aj zaspať. Doteraz má hojdanie veľmi rada a na každom ihrisku ako prvú vyhľadá práve hojdačku. Zúbček túto lásku k hojdaniu veľmi nepodedil a tak sme skúsili druhú alternatívu. Nízku klasickú Babybjorn hojdačku, do ktorej keď dieťa kopne, ho to zahojdá. Túto má oveľa radšej. Tak, ako jedna, ani druhá a myslím, že ani žiadna iná nie je úplne ok pre vývin chrbtice. Preto chcem na vás apelovať. Hojdačky sú super sluhovia, no dávajte pozor aby ste to nepreháňali a deti tam nenechávali príliš dlho.