Čakáme na Zúbčatko,  Sme rodičia

Je hľadanie správnej plienky pre bábätko ako hľadanie ihly v kope sena?

Aj keď sme mali jasný plán a tajnú dohodu, predsa len Klára porodila skôr. Vtedy sme ešte nevedeli, že porodila skôr presne o 22 dní. Mysleli sme si, že tak, ako sme neplánovane “spolu” otehotneli, tak aj porodíme. Veď by to, predsa len, nebola prvá náhoda tohto nášho obdobia… 

Nuž. Čo sme si my dve naplánovali, naše deti zmenili. A tak, keď som prišla z pôrodnice domov, bola som plná pocitov. Och, už aj ja chcem mať svoje bábätko v náručí! Hovorila som si. A to jej je také prenádherné. Malý voňavý uzlíček lásky ❤️. Bola som dojatá, zamilovaná do malého Tomáška a hrdá, aká bola Klára statočná. V tej chvíli som bola presvedčená, že všetky matky na svete sú superhrdinky. Moje prvé kroky viedli do budúcej detskej izby s myšlienkou, že ak sa teraz do pôrodnice zbalím, privolám si pôrod a ešte stále môžeme byť na izbe spolu.

Plienky, plienky… všade plienky

 A tak som sa začala baliť. Klára povedala, že látkových plienok “míňa” oveľa viac, ako predpokladala, a teda, že mi odporúča si ich zbaliť aj do “zásoby”. A tak som ich do tašky hodila sedem. Keď prišiel do izby môj tatino, spýtala som sa ho na názor: “Myslíš, že sedem plienok bude dosť?” Kuká na mňa ako “tela na nové vráta” a veľmi dobrosrdečne sa mi snaží vysvetliť, že rozumie, že nemám s deťmi skúsenosti, ale že nemôžem byť až taká naivná. “Mišička,“ hovorí, „vieš, to dieťa spotrebuje DENNE asi tých sedem plienok. Musíš si ich zbaliť oveľa viac.” Ja na neho pozerám a v hlave mám len jednu otázku: čo to dieťa bude, prepána, denne robiť so siedmimi bavlnenými plienkami?

Očividne ho môj prekvapený výraz zaskočil. “No, áno. Veď čo myslíš, kde bude cikať a kakať, či čakáš, že hneď bude na nočník chodiť?” 😀 Och, tatinko. “Ocko, na to už sú také jednorazové pampersky, tieto bavlnené sú len na grcky, slinky, a tak.” 

Skúsenosti verzus metóda pokus a omyl

No, tak sme sa zasmiali. Lenže potom nastal ďalší problém. Ako si vybrať tie správne plienky? Veď ich je na trhu tak veľa druhov 🤷‍♀️ Na to som potrebovala odbornú radu. No a za kým idete, keď potrebujete radu odborníka? Ja za maminou 😍. 

Lenže rada fundovaného človeka zlyhala. “No vieš, to musíš len poskúšať. Každé dieťa je iné. To už vy si budete musieť nájsť, ktoré vám zapasujú.” A tak som chodila po obchodoch, drogériách, internetoch a hľadala plienky. Doma sme mali skoro z každého druhu jedno balenie. A veru. Ako sa hovorí, mama má vždy pravdu. A aj teraz mala. Plienky, ktoré kupovala pre Riška, môjho najmladšieho brata, nám vôbec nezapasovali. Po každom jednom cvrknutí, som musela ísť Karolku prebaliť, pretože mi plienka hrozne smrdela. Ďalšie precikala a ďalšie jej boli veľké.

Zúbok mal len jednu požiadavku. Ak ste čítali môj minulý článok, isto hneď aj uhádnete, akú. Áno. Pásik. Plienky bez pásika u neho neprešli 😅. Kým nebol pásik celý modrý, ako správny chlap, považoval prebalenie za bezpredmetné 😅. Už sa neviem dočkať toho pohľadu, kedy zistí, že od 3 vyššie pásiky už nie sú 😅.

Ktoré sú tie pravé?

Čas však plynul a keď sa naše bábätko začínalo prevracať, všimla som si, že bez plienky jej to ide najlepšie. A tak prišiel čas, aby som hľadala čo najtenšie plienky, ktoré jej v tejto novej zručnosti nebudú brániť. Zdalo sa mi totiž nemožné, aby bola bez plienky celé dni. Keď už riťka vyrástla zo všetkých, ktoré sme mali overené, a museli sme zas prejsť na väčšie číslo, prirodzene som kúpila tie isté plienky, od tej istej značky, len proste o číslo väčšie. A tu nastal zlom. Tie plienky jej boli obrovské. Také, že aj keď som jej pás stiahla najviac, ako som vedela, na stehienkach jej plienka odstávala. No ale o číslo menšie jej už boli malé. A tak sa naše bádanie začalo odznova.

Musela som vyskúšať viac značiek a rôzne druhy. V prvom rade som vyberala podľa hmotnosti našej Mandragorky. Keď sa jej hmotnosť nachádzala niekde medzi, kúpila som radšej tie väčšie. Veď ak jej aj budú veľké (niektoré sú) tak do nich za pár dní dorastie. Nikdy som nekupovala veľa z jedného druhu, pretože bábätká rýchlo rastú a v malých plienkach je im potom nepohodlne. Súdim podľa seba, lebo aj mne je nepohodlne v príliš úzkych nohavičkách 🙂 A taktiež, vždy dbám na to, aby plienku nemala príliš stiahnutú. Musia sa mi do nej zmestiť minimálne dva prsty. Aby ju plienka nerezala, keď robí tú svoju gymnastiku.

Koniec dobrý, všetko dobré

Zúbok sa mi zas smial, že si môžeme otvoriť vzorkovník na plienky. No ale nájsť správnu plienku na ten malý celulitídkový zadok je pre mňa dôležité. Predsa len, má ich na sebe väčšinu dňa a noci, musí jej byť pohodlná a musí spĺňať účel. A hlavne, aby vydržala všetku tú akrobaciu a gymnastiku, ktorú to naše dieťa (nie len cez deň) predvádza. Pretože keď sa Zúbčatko stále prehadzuje, z chrbátika na bruško a z bruška na chrbátik, dvíha riťku, aby si dokázala ochutnať palce na nohách, už sa snaží posúvať k cieľu svojho záujmu, musí tá plienka predsa len niečo vydržať. Hlavne páska na zapínanie musí byť dostatočne silná, aby toto všetko ustála a nedovolila plienke sa zošmyknúť.

Nakoniec som našla tie pravé v mojej obľúbenej značke, len úúúplne iný druh, aký sme kupovali doteraz. Vlastne sa musím priznať, že ja som si ich v obchode nevšimla. Našla som ich v darčekovom koši, teda myslím, že tento druh darčeku sa volá plienková torta 😂🤷‍♀️. Ale spĺňali všetko: správne priliehajú na stehienkach, sú tenké, takže nebránia v pohybe, no zároveň skvelo absorbujú, a ešte, ako bonus, mi aj neskutočne voňajú. Takže, ďakujeme, Evka, za darček. Splnil svoj účel a ušetril moju peňaženku 😊.

Takže dievčatá, ak aj vy hľadáte tú správnu plienku pre vášho potomka, nezúfajte 🙂 Isto sa nájde tá pravá, ktorá bude vyhovovať vašim aj bábätkovským požiadavkám 🙂

———-


Tento článok vyšiel s podporou Pampers

error

Sociálne siete