Naše výlety

Košice – náš prvý výlet vo štvorici

Rozhodli sme sa (aj) tento rok dovolenku pri mori vynechať. S malým bábätkom a len my štyria… no nevedeli sme si to úplne predstaviť. Teda, vedeli a nepáčila sa mi tá predstava 🤭 tak sme si povedali, že bazény a iná vodná plocha na nás pár mesiacov ešte počkajú a spravíme si výlet. Keď sme premýšľali, že kam, rozhodli sme sa navštíviť mesto, v ktorom sme ešte neboli a mňa osobne už dlhšiu dobu lákalo. Spravíme si ďalší výlet a navštívime Košice 😍

Náš VLOG z tohto výletu nájdete už online na YouTube:

Košice deň prvý

Cestu tam sme si rozdelili na dvakrát a prespali sme v Banskej Bystrici pri mojej mamine. Stretli sme sa s rodinou, trochu si oddýchli a na druhý deň ráno pokračovali v ceste. Na obed sme dorazili do Košíc a šli rovno jesť. Odporúčali ste reštauráciu v Auparku Andiamo a mne to prišlo ako fajn nápad – môžeme tam aj prebaliť a nakŕmiť malého a staršia sa zahrá na tom ich drevenom ihrisku, čo majú na fotkách.

Aupark

Nuž ale nie vždy vyzerá všetko tak ako na fotkách. Mali sme trochu mylnú predstavu skreslenú bratislavským Auparkom. Prebaľovací kút mal (pokazenú) fotobunku. Počas kojenia a aj prebaľovania nám zhasínalo svetlo. Ale na druhej strane aspoň nejaký priestor na tieto činnosti bol a ja som nemusela prebaľovať na záchode, kde si nebolo kde ani ruky umyť, ako v inom nákupnom centre, ale to je na inú tému 🙈. 

Drevené ihrisko sme nenašli. Namiesto ihriska pri stoloch tam mali detský plastový domček a pri ňom miesto na odber donášky, takže priestor na sedenie bol zrušený.  V Andiamo varia veľmi dobre. My sme tuto reštauráciu už vyskúšali v Prahe a tam nám veľmi chutilo. Sem sme prišli v čase obeda, kedy bolo naozaj veľa ľudí, plus robia ešte aj rozvoz, takže nemali toľko času venovať sa zákazníkom, čomu rozumiem. Vybrali sme si jedlo z denného menu a veľmi nám chutilo.

Ivanovu porciu sviečkovej na smotane som nestihla ani odfotiť 🙂

Ubytovanie na námestí

Ubytovali sme sa priamo na námestí v hoteli Zlatý Dukát. Aj keď sme mali rezervovanú izbu s manželskou posteľou, dostali sme dve lôžka prisunuté k sebe. Na mojom Instagrame som dala hlasovanie a veru, viac ako 420 z vás si tiež myslí, že dve postele prisunuté k sebe nie sú manželská posteľ 🙈.

Áno, rozumiem že pre hotelierov je to praktickejšie takto, no pre rodičov s deťmi tá diera medzi matracami nie je pohodlná. Hlavne, keď ponúkajú manželskú posteľ a nie dvojlôžko 🙂 . Nevadí, vyriešili sme – dali sme do diery perinu. Detskú postieľku hotel poskytuje zákazníkom bez doplatku.

K ubytovaniu sme mali aj raňajky, vo vlogu môžete vidieť, že bolo z čoho vyberať a aj nám chutilo, no mne osobne chýbali laktofree výrobky a tak isto som nevidela ani bezlepkovú možnosť pečiva. Parkovanie hotel ponúka priamo pri ňom, na noc zaň zaplatíte 7€ a treba si ho dopredu zarezervovať. Personál bol veľmi milý a ochotný riešiť s nami naše požiadavky a dokonca nám dovolili parkovať u nich niekoľko hodín aj po odubytovaní.

Testovanie postelí po príchode 😀

Košický detský pas

Košický detský pas je knižka, ktorú vám zadarmo dajú v Infopointe na námestí. Sú otvorení každý deň ale ak tam nemáte cestu hneď na začiatku vášho dobrodružstva, viete si ho objednať domov. Dostali sme k nemu aj nálepky a odznak. V knižke nájdete 29 atrakcií, ktoré môžete v Košiciach a v blízkom okolí navštíviť a zbierať tak pečiatky.

Za určitý počet pečiatok získate v Infopointe odmenu a nový odznak bádateľa. Knižka je veľmi milo obohatená o ilustrácie a informácie o daných atrakciách vrátane adresy a otváracích hodín. My sme si zbieranie pečiatok veľmi užili a pre mňa to bol aj fajn odrazový mostík na program, aj keď hrubý náčrt som si spravila už doma.

Deň druhý

Vo štvrtok sme sa rozhodli ísť pozrieť zoo. Chodili mi rôzne názory, no nám sa páčilo. Oslovilo nás hlavne kŕmenie tuleňov. Zúbčatku sme rozprávali aký je rozdiel medzi tuleňom a uškatcom, ktorých kŕmia v českej zoo. Stihli sme aj kŕmenie surikát ale tučniakov sme prepásli o pol hodinu. Pomýlila som si časy s kŕmením tuleňov a tak sme si ich dali aj druhýkrát 😀 . Pečiatku vám dajú v obchodíku vedľa vstupu, kde si viete za 20 centov kúpiť aj mapku areálu.

V zoo si viete pri vstupe zaplatiť požičanie vozíka za 2,5€ + sa platí záloha 5€, ktorú vám pri odchode vrátia. Nájdete tu aj Dinopark, do ktorého si viete kúpiť vstupenku naraz s tou do zoo. Za lístky spolu s Dinoparkom sme platili 16€.

Pri zoo sa nachádza aj bobová dráha Bobovka, kam sa Ivko s malou veľmi tešili. No na kase im radosť personál hneď pokazil. Zúbčatko na jazdu nepustili, vraj až od troch rokov je možné sa odviesť s doprovodom. Samostatne od ôsmich. No písali ste mi, že niektorým z vás umožnili výnimku a pustili aj mladšie detičky, takže je to (ako všetko) o ústretovosti personálu.

Jedlo

Ešte sme vybehli na výhliadkovú vežu ku hradu. Po tej prechádzke v zoo to nebol najlepší nápad ale zvládli sme to 🙂 . Hore sme sa osviežili fantastickou limonádou a kávou zo stánku Tu a teraz. Výhľad bol nádherný a ako vstupenku sme dostali pohľadnicu, ktorú si necháme na pamiatku.

Prvý deň sme večerali na námestí v Pizza Cafe Napoli. Mali sme fantastickú pizzu a Ivan chválil aj pivo. Po vychádzkach v druhý deň sme boli na večeru v Republike východu a teda! Mňam! Ja som mala palacinku s panenkou a zalizovala som sa až za ušami. Ivko si dal prívarok a keby mohol, dá si ešte dupľu. Staršie dieťatko sa však už veľmi pýtalo spinkať, takže ani druhý deň sa večerná prechádzka po námestí nekonala. Ak by ste chceli maškrtiť, Ivko veľmi chválil Arthura – zmrzlináreň.

Košice deň tretí

Tretí deň v Košiciach patril detskej železnici. Najprv sme sa však odubytovali a ešte išli pozrieť kostol – Dóm sv. Alžbety. Rozhodli sme sa tak práve vďaka pasu, kde sme sa dočítali, že sa dá ísť hore na vežu a Ivka to veľmi lákalo. Ešte sme zablúdili ku Katovmu bytu a Miklušovej väznici. Pozreli sme si to len z von, pretože tieto miesta sa nedajú navštíviť s kočíkom.

Zaparkovali sme pri zástavke Čermeľ a nasadli na na vláčik. Košická detská železnica je jednokoľajná úzkorozchodná železnica. Za lístky sme platili dokopy 16€ a s kočíkom sme sa úplne v pohode zmestili. Pozor však na lákadlá detských hračiek, ktoré nosí pani sprievodčíčka v košíku so sebou pri kontrolovaní lístkov 😀 . Vystúpili sme na Alpinke a prekvapila nás veľkosť areálu. Nachádza sa tam Tarzánia, detské ihrisko, bedminton, prenájom autíčok na pedálovanie, reštaurácia a ešte jeden ale už platený areál. V tom sa nachádzala minizoo, nafukovací hrad, trampolína aj veľká šmykľavka na nafukovačkách. Vstupné tam bolo okolo 5€ . Dnu sme nešli, nakoľko sme sa vedeli zabaviť aj mimo toho viac ako dve hodiny.

Hotel Bankov

Hotel číslo dva hodnotíme ako našu najlepšiu voľbu. Nádherný hotel Bankov má veľké detské ihrisko, detský kútik a výbornú kuchyňu. Ako bonus krásny čistý wellness – vírivku pod holým nebom a voňavé sauny. Ja som sa najradšej hojdala u nich na terase v záhradných hojdačkách s nejakým drinkom ( a dieťaťom 😀 ) a Ivko si pochutnával na ich pivku a obzeral prírodu. Neďaleko je aj park, kde ľudia chodia opekať a piknikovať. Nezabudnite tu na pečiatku do pasu! Odporúčam sem prísť aspoň na kávu a na detské ihrisko alebo dokonca do wellnessu bez ubytovania. No momentálne si viete kúpiť ubytko cez zľavový portál a platí až do decembra budúceho roku!

Video z wellnessu v hoteli Bankov

Posledný deň pred odchodom sme navštívili Areál Anička. Je to raj pre deti plný šmykľaviek, bicyklov, odrážadiel, hojdačiek, trampolín a iných detských zábaviek. V horúci deň odporúčam pribaliť deťom aj plavky a písali ste, že tam aj výborne varia 🙂 .

V Košiciach sme boli dokopy 5 dní. Bol to fantastický no náročný výlet ale určite sa sem ešte vrátime. Viac fotiek nájdete u mňa na Instagrame vo výbere Košice.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

error

Sociálne siete