
Látkové plienky II. časť
V prvej časti o látkových plienkach som vám písala, ako sme začali. Čo sme používali prvého pol roka, kým malo bábätko cca 9 kíl a aká bola naša počiatočná výbava. V tejto druhej časti budeme riešiť druhú fázu látkovania a ako plienky skladujeme a ako ich periem. Napíšem vám o ostatných druhoch plienok, o doplnkoch k plienkam a ako s nimi fungujeme v bežné dni. Krásne čítanie prajem a verím, že vám články pomôžu. Ak áno, budem rada ak o nich dáte vedieť svojim kamarátom/kamarátkam a budete ich zdieľať alebo mi zanecháte pod nimi pekný komentár. Ďakujem <3
Druhy látkových plienok
ALL IN ONE (všetko v jednom) v skratke AIO
Táto plienka je už zložená zo všetkého, čo potrebujete a teda obsahuje aj savú časť aj PUL nohavičky. Jej výhoda spočíva v tom, že už do nej nič nemusíte vkladať a jednoducho prebalíte ako keby ste mali jednorázovú plienku. Je však drahšia a po použití ju musíte celú oprať.
Kapsovka
je veľmi podobná AIO, avšak savá časť sa vkladá do tzv. kapsy v plienke. Môžete si tam vložiť krátku či dlhú vkladačku. Tak, ako pri AIO aj toto je veľmi jednoduchá verzia, ktorú však musíte po použití oprať celú.
Každú plienku, vrátane PUL nohavičiek, viete kúpiť vo viacerých verziách a je len na vás (teda, hlavne na bábätku) ktoré vám budú vyhovovať.
Ako prvé rozdelenie spomeniem materiál na obvode stehien flís – je to taká „huňa“ na obvode plienky. Krásne tvaruje plienku a prispôsobuje sa dieťatku. Niektoré deti však naň môžu byť alergické. Ak si objednáte plienku bez flísu, bude to plienka, ktorá bude mať na obvode (na mieste, kde bude mať vaše dieťa stehienko) nazberkanú gumičku.
Druhé rozdelenie je podľa možnosti zapínania – cvoky alebo suchý zips. Výhody suchého zipsu sú rýchlosť výmeny plienky a variabilita. Zatiaľ čo výhody cvokov sú tichšie odopínanie a dieťa si s nimi tak ľahko neporadí.
Naše preferencie
My sme momentálne (10 mes.) vo fáze, že nám najviac vyhovujú plienky s flísom, so zapínaním na suchý zips. Je pravda, že Krpček sa už naučil ich rozopínať, avšak zapínanie cvokov nie je moja obľúbená činnosť, takže ho radšej učím spolupracovať a plienku si nechávať. Používame jednoveľkostné PUL. Ak by ste sa ma chceli opýtať, ktorá je moja najobľúbenejšia, je to jednoznačne PULka z kolekcie BOHO s názvom MONSTERA.
Ak by sa vám niečo z ponuky zn. Plienkáčik zapáčilo, môžete využiť zľavový kód ZUBKOVA10 a ušetriť tak niekoľko €. Spoluprácu s nimi som sa rozhodla prijať aj preto, že majú fantastický zákaznícky servis, nech máte akýkoľvek problém, oni vám ho pomôžu vyriešiť. Dizajny plienok sú autorské, napríklad inšpirácia na dizajn malého princa prišla od Paťky z Hit je zdravo Žiť 🙂 . Šijú ich u nás na Slovensku a tkaniny sú organické. Nedá mi nespomenúť aj krásne tepláky, ktoré pridali do ponuky. Moje deti ich milujú a vďaka patentom sú to kúsky nie len na jednu sezónu. Omrknite, kód platí aj na ne 🙂 .

Pranie
Ocikané plienky skladujeme v otvorenom vedre v kúpeľni a perieme každé cca 3 dni. Keď je na plienke aj stolica, tú najprv vyhodím do záchoda (BEZ separačného papieriku) ak je plienka špinavá, preperiem ju so žlčovým mydlom a plienku hodím do vedra k ostatným špinavým plienkam.
Pri praní najprv volím krátky program (buď 15 alebo 30 minút podľa stavu plienok) a potom dlhý program so 60stupňovým cyklom, aby sme zabili všetky fekálne baktérie. V tomto dlhom programe používam kokosové mydlové hobliny a namiesto aviváže trochu octu. Môžete použiť aj prášok na látkové plienky od zn. TierraVerde ak nemáte problém so znášanlivosťou pracej sódy. Plienky potom suším klasicky na sušiaku (nemáme sušičku – ak by sme mali, môžu sa v nej sušiť všetky savé časti). Pozor – aby vám PUL slúžili čo najdlhšie, nesušte ich na radiátore ani na priamom slnku.
Doplnky
Na cesty sme si kúpili vrecká. Keď cestujeme, hádžeme špinavé plienky tam. Neprepustia vodu, takže sú bezpečné a podľa toho, na ako dlho ideme, prispôsobujeme pranie. Vracká mám v dvoch veľkostiach, jedno menšie na kratšie výjazdy z domu a jedno tzv. dvojvrecko na výlety.
Na výlety a výjazdy z domu (ale používame ju aj doma) je super textilná podložka na prebaľovanie. Tiež šetrí peniaze a odpad v domácnosti. Je ušitá z pevného materiálu, ktorému nevadí žiadny terén a z druhej strany je mäkký bambus.
Ako pomôcku ešte spomeniem dve veci. Prvým doplnkom sú bavlnené utierky na riťku. Pomáhajú umývať detský zadoček, ak napríklad máte kúpeľňu ďaleko, alebo, ako môj manžel, sa bojíte ísť s bábätkom do umývadla. Namiesto jednorázových utierok (ktoré samozrejme používame na cesty, ako všetci. My napríklad od slovenskej značky BabyBabySoft :)) môžete šetriť peniaze a životné prostredie aj takto.
Druhá pomôcka je SNAPPI sponka – používa sa na látkové plienky aby držali váš sklad, ktorý som spomínala v minulom článku. Ja som už stratila asi tri sponky, takže som to vzdala, a štvorce používam už len poskladané na obdĺžniky.


Ako som začala látkovať
You May Also Like

Prečo montessori? Ako to vnímam ja
13. marca 2021
Šanca pomôcť Ježiškovi – hračky pre 3. ročnú
11. decembra 2022