Harry Potter Fans

Potter knihy – aký je medzi nimi rozdiel?

Ahojte PotterMilovníci 🙂 Či už doma zbierku máte alebo si ju založiť len chystáte, nevynechajte tento článok. Často sa ma totiž pýtate aký je rozdiel v tých knihách, ktoré doma mám. Že by ste si aj niektorú edíciu chceli zaobstarať, ale neviete ktorú a či by som Vám poradila alebo aspoň zrhnula, aký je medzi nimi rozdiel, pretože aj ceny sú rôzne. Tak teda, tu je ten sľúbený článok – Potter knihy. Hádam Vám to už potom bude jasnejšie. A ak predsa len nie, neváhajte mi napísať, rada odpoviem 🙂

Na začiatok odpoviem na najčastejšiu otázku – knihy sa líšia len obálkami, ich vnútro a teda text, je identický. Príbeh, kapitoly ani obsah sa nijako nemení. Rozdiel je len vo väzbe, ilustráciách na obálkach a v niektorých prípadoch vo veľkosti a teda hrúbky a hmotnosti kníh. Edícií je nespočetne veľa, ja vám v tomto článku napíšem len o tých, čo mám doma v slovenskej verzii.

Originál verzia

Obálky z kníh prvého vydania sú pre mňa proste originál. Pevná väzba – to znamená, že kniha má pevný obal, doskový, tvrdý, proste „klasická“ kniha. Veľkosť 13,5 cm x 21 cm je akurát do ruky či kabelky na cesty. Knihy sa dajú kúpiť len po jednom, toto vydanie nezoženiete ako kolekciu. Moja jednotka z prvého vydania je už skôr taká šalátová ale nikdy nezabudnem. Navždy to bude tá prvá kniha, ktorá to všetko odštartovala a vždy jej bude patriť prvé miesto. Prežila si so mnou cesty na dovolenky, s otcom v kamióne, či s frajerom v lietadle. Dokonca som ju požičala aj kamarátke (dnes by som ju nepožičala ani vlastnej mame 😀 ) a vďaka pevnej väzbe prežila všetko, aj keď sa to na nej podpísalo. Dlhé roky som si myslela, že toto vydanie nič neprekoná, lebo originál je len jeden, no minulý rok sa všetko zmenilo…

Výročná edícia od slovenského ilustrátora

Minulý rok sa môj postoj k novým obálkam radikálne zmenil. Keď som tvrdila, že originál verziu nikdy žiadne knihy nepredbehnú, klamala som samú seba. Vlani totiž vyšla výročná edícia potteroviek, box všetkých siedmych častí, ktoré ilustroval talentovaný Slovák Adrián Macho. Neviem, či si viete predstaviť aká je to česť (teda pre mňa by určite bola a verím, že aj pre neho), ilustrovať niečo tak ikonické ako je HP. S úžasom píšem o tomto výtvore. Tie obálky sú neskutočne prepracované, detaily z kníh v ich rohoch, kombinácia farieb… Všetko to krásne do seba zapadlo a ja som sa zamilovala cez monitor, keď som videla prvú ukážku. No keď som ich chytila do rúk… v tom momente preskočili všetky priečky a bezkonkurenčne sa zaradili na vrchol rebríčku. Kombinácia matnej hnedej a lesklej ilustrácie mi vyrazila dych. To musíte vidieť. Knihy sú tiež v pevnej väzbe, no kúpite ich len všetky spolu v boxe.

Výročná edícia od slovenského ilustrátora na Martinuse
Ak by ste mali záujem, Adrián vám knihy podpíše, napíše venovanie a hodí k tomu aj nádhernú skicu, ak si knihy objednáte cez jeho stránku

Brožované

Brožovaná a teda mäkká väzba znamená, že kniha je tenšia, trošku menšia a ľahšia ako v originál verzii. Je to fajn alternatíva ak často cestujete – ušetríte hlavne na hmotnosti v batožine. Niektorým čitateľom sa takéto knihy aj ľahšie držia v rukách, keďže sa kniha viac prispôsobí na rozdiel od tvrdej väzby. Pozor však, keďže je toto mäkšie, je to aj náchylnejšie sa rýchlejšie zničiť. Knihy v tejto verzii viete kúpiť aj všetky spolu v boxe, no už sa predávajú aj po jednotlivých častiach. Sú aj o pár eur lacnejšie.

Ilustrované

V roku 2015 prišla na Slovensko fantastická správa. Detičky (nie len detičky ehm ehm) potešilo vydavateľstvo Ikar ilustrovanou verziou knihy o najznámejšom čarodejníkovi. Čo to znamená? Že kniha vyšla vo väčšom (a drahšom) formáte 23,6cm x 27,4cm. Je o dosť ťažšia ako predchádzajúce vydania a tak ako som už spomínala, za ilustrácie si aj priplatíte. No tie ilustrácie naozaj stoja za to – pripravujem pre vás na IgTv video, aby ste sa mohli presvedčiť na vlastné oči. Momentálne z tejto edície vyšli prvé štyri knihy a na piatej sa už pracuje. Ja navrhujem práve túto verziu kníh pre tie najmladšie ročníky fanúšikov – ja som ju napríklad kúpila pre môjho najmladšieho brata na jeho 8. narodeniny a plánujem s nákupmi pokračovať na ďalšie sviatky. Písmená sú tam o trošku väčšie ako v ostatných verziách a ilustrácie často nájdete na celých stranách. Je to nádherná práca a podľa mňa fantastický nápad, ako príbeh priblížiť ďalšej generácii.

Bonus

Na koniec by som vás rada odkázala na fakultné edície, ktoré nájdete v PotterKomunite.

A ešte jedna vec – prosím, ak si zvolíte možnosť dať druhú šancu nechceným knihám a otvoríte bazáre – dajte si veľký pozor. Často (až priveľmi často) sa stretávam s tým, že ľudia na bazári predávajú knihy drahšie, bez príloh, dokonca prílohy zvlášť… je to nechutný biznis, preto buďte prosím veľmi opatrní.

Linky, ktoré ste našli pod obrázkami, som pripájala v rámci partnerskej spolupráce so slovenským kníhkupectvom Martinus.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

error

Sociálne siete