Čakáme zázrak č.2

Praktické rady – pôrod v Čechách časť 1. Tehotenstvo

Môj pôrodný príbeh ste si už mohli prečítať pred pár mesiacmi. Dnes som sa rozhodla s vami podeliť o také tie konkrétne a praktické kroky, ktorými sme si prešli, aby som mohla zažiť spokojný pôrod v Čechách.

Počas tehotenstva som chodila klasicky k môjmu gynekológovi na poradňu. Od 36. týždňa tehotenstva (tt) už má tehotná žena absolvovať každý týždeň kontrolu v pôrodnici, kde chce rodiť. Gynekológ vám vypíše papier, ktorý vy odovzdáte v danej nemocnici. Pozor, máte právo si aj 41.tt rozmyslieť, kde chcete rodiť. Kľudne to môže byť iná pôrodnica, ako tá, kam chodíte na poradne.

Ja som môjmu doktorovi povedala, že sa nechystám rodiť na Slovensku. Najprv s tým nemal absolútne žiadny problém, dokonca povedal, že mi poradňa vychádza ešte na taký dátum, kedy by som mohla prísť ešte k nemu a teda by som nemusela cestovať do Čiech, ale môže ma vyšetriť ešte on.

Keď som však prišla na túto, naozaj poslednú kontrolu, už mal úplne inú náladu a začal ma presviedčať, že cestovať do Čiech, keď ma chytí pôrod, nie je najlepší nápad. Každopádne napísal mi všeobecný papier – bez konkretizácie pôrodnice a poprial mi veľa šťastia.

Deň otvorených dverí v pôrodnici

Počas tehotenstva som si našla dulu, ktorej som hovorila svoje očakávania ale aj strachy. Riešili sme moju traumu z prvého pôrodu aj tehotenské problémy. Na základe mojich kritérií mi odporučila nemocnicu Vyškov. V tejto pôrodnici napr. nemajú so sprevádzajúcimi osobami žiadny problém. Duly však púšťajú len také, ktoré majú dohodu s ich primárom.

Pôrodnica Vyškov má na svojej stránke veľa užitočných informácii. Jednou z nich sú aj dátumy DOD u nich (tento rok ešte 13.12. a budúci rok 2023 sú to tieto dátumy: 17.1.  14.2.  14.3.  11.4.  16.5.  13.6.  18.7.  15.8.  12.9.  10.10.  14.11.  12.12). My sme si vybrali pre nás vyhovujúci dátum a na základe inštrukcií sme sa na telefónnom čísle 517 315 333 objednali. Počet je limitovaný, preto sa treba objednať. Platí sa u nich na pokladni poplatok 50KČ za osobu (teda ak idete s partnerom, musí zaplatiť aj on) a začiatok je vždy o 13.30 hod.

DOD začalo prehliadkou pôrodnice – vrchná sestra nám ukázala miestnosť na vstupné vyšetrenie, pôrodné boxy aj operačnú sálu. Rozprávala nám o možnostiach, ktoré máme pri pôrode (vaňu, sprchu, fitlopty, laná, náparky, sviečky atď.) Potom sme prešli o poschodie vyššie, kde sme si sadli do jedálne a tam sme mali priestor na otázky. Bola veľmi milá a odpovedala trpezlivo na otázky každého druhu.

Jedna (tá najväčšia) pôrodná izba – v tejto som rodila aj ja
zdroj:MonPeri

Kontroly

Na DOD stretnutí sme sa aj dozvedeli konkrétne informácie ohľadom poradní pred pôrodom. Po 36.tt treba prísť na registráciu. Registrácia znamená, že sa vás budú pýtať všetky možné otázky na vás, vášho partnera a vašej rodiny. Presne všetky tie otázky, ktoré sa ma na Slovensku pýtali počas kontrakcií a potom sa čudovali, prečo sa mi zastavili kontrakcie. Veď som len premýšľala či viem, kedy bola niekomu z Ivanovej rodiny diagnostikovaná cukrovka alebo kedy som mala 1x menštruáciu.

Musela som vyplniť veľa papierov, ale počas monitoru som mala čas si ich aj všetky prečítať. Išlo hlavne o inštrukcie a informácie ohľadom VBAC (vaginálny pôrod po sekcii), aké sú riziká, čo sa môže stať. Musela som všetko vypísať a podpísať, že som si vedomá rizík. Potom tam boli aj súhlasy komu a čo všetko môžu povedať o mojom zdravotnom stave, koho kde kontaktovať atď.

Preplatenie poradní

Keď som išla rodiť ja (leto 2022) kontroly sa robili utorky a štvrtky 7-11hod. Na prvú kontrolu som išla teda v 37.tt, kedy mi urobili aj registráciu, monitor (pásy) a ultrazvuk. Každú takúto kontrolu som si platila ako samoplatca. Keď bola kontrola aj s ultrazvukom platila som cca 60€ keď bola bez sona, platila som cca 30€. S doktorkou som sa vzhľadom na bydlisko dohodla, že na ďalšiu kontrolu prídem až v 40.tt (ak sa nič v mojom stave nezmení) a dovtedy budem chodiť na poradňu niekde v blízkosti TB. To znamená, že by som mohla v kľude chodiť na kontroly ku nám do nemocnice, no ja som sa rozhodla vyhľadať súkromníka (môj gyn. nemá pásy) a chodiť na kontroly ku nemu.

Keď budete na kontrole vo Vyškove, odložte si potvrdenia o platbe a aj lekárske správy. Nemajú však problém vám ich zaslať na mail aj dodatočne. Budú ich od vás pýtať v poisťovni, ak budete žiadať o refundáciu. Nám bola schválená vo výške dokopy cca 90€ – maximálne hradená výška. Majú na to nejaké tabuľky a hradia len do výšky nákladov na Slovensku. Po prepočte som na troch poradniach v Čechách spolu zaplatila cca 150€ avšak jednu poradňu som šla „zbytočne„. Moja zdravotná poisťovňa je Union.

miestnosť, kde sestričky robia tehotným ženám monitory
– sú tri kreslá s podnožkami, ktoré si viete prispôsobiť ako vám je pohodlne
– za stenou, ktorú môžete vidieť za stoličkami je čakáreň, kde ma čakal Ivko so Zúbčatkom
v čakárni kde čakal Ivko so Zúbčatkom je takýto maličký detský kútik s farbičkami a papiermi

Ďakujem, že čítaš moje články

Ak máte k tejto téme otázky, neváhajte sa opýtať. Môžete tak urobiť dole v komentári, alebo mi zanechať správu na mojom Instagrame. Veľmi rada vám poradím. V ďalšom článku sú zhrnuté takéto praktické info ohľadom pôrodu – koľko sme zaň platili a aké bolo oddelenie 600nedelia a novorodenecké – Praktické rady pôrod v Čechách časť2. Pôrod

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

error

Sociálne siete