Čakáme zázrak č.2

Praktické rady – pôrod v Čechách časť2. Pôrod

V lete som vám písala náš pôrodný príbeh z českej pôrodnici Vyškov. Toto je článok o praktických krokoch, ktoré sme museli riešiť a vybavovať. V prvej časti som spísala tipy v tehotenstve, teraz sa posunieme ďalej a poviem vám aký postup sme zvolili, aby bol môj pôrod v Čechách čo najhladší.

Najčastejšie vás zaujímalo, či sme mali v Čechách nejaké ubytko. Nemali sme. Resp. takto – keby bol krpček naše prvé bábätko, asi by sme si pre moju psychickú pohodu niečo zajednali a po termíne už boli tam, no keďže už máme Zúbčatko a nechceli sme ju nechávať doma bez nás dlho, presúvať, poprípade brať ešte niekoho s nami aby s ňou bol keď začnem rodiť. Preto sme si povedali, že tie dve hodinky cesty zvládneme. Aj sme zvládli 🙂 . Kde sme boli ubytovaní, keď sme mali falošný poplach, si môžete prečítať v článku z pôrodného príbehu.

Parkovanie

Parkovanie v nemocnici máte pár minút zadarmo, to znamená, že keď sme prišli rodiť, Ivko zaparkoval priamo pred pôrodnicou, odprevadil ma k doktorke a išiel preparkovať. Pred nemocnicou je parkovisko zadarmo, no je to do pôrodnice trochu ďalej. Preto sme počas kontrol parkovali na bočnom parkovisku, z ktorého vedie bránička skoro rovno k pôrodnici. Pozor, bráničku na večer zamykajú. Keď sme šli z pôrodnice domov, taktiež ho dnu normálne pustili a mali sme 30 minút parkovanie zdarma. Tento čas sme ale o pár minút prešvihli, takže sme platili 50CZK priamo na bráne.

Pôrod

Platbu za pôrod sme na mieste vôbec neriešili. Spýtali sa ma na pôrodný plán a dotazník pre novorodenca, ktorý som si vypísala už doma a Ivana nabifľovala. Keby sa ho na niečo pýtali, aby vedel odpovedať aj bezo mňa. Keď sme prišli rodiť, spolu s týmito papiermi som im zdelila informáciu, že po pôrode by som chcela byť ubytovaná na nadštandarde aj s manželom. Oni to vzali na vedomie a keď kontaktovali oddelenie, pýtali sa, či majú voľné.

Faktúra za pôrod nám prišla domov po cca šiestich týždňoch od pôrodu. Resp. dve faktúry – jedna suma za pôrod a 600nedelie a druhá za novorodenecké oddelenie. Dokopy to bolo cca 1300€. Bolo to potrebné uhradiť do dvoch týždňov od vystavenia faktúry, čiže reálne asi do 10 dní od doručenia.

Preplatenie pôrodu

My sme šli priamo z banky do poisťovne, kde sme požiadali o preplatenie pôrodu. Ak chcete záznamy a výpisy, spravte si fotokópie, pretože v poisťovni si všetko pýtali v originály a už nevrátili – žiadosť o refundáciu, potvrdenie o platbe (preto sme šli faktúru platiť priamo do banky), faktúru aj výpis o úkonoch a lekárske správy. Tak, ako aj pri poradniach, aj tu majú tabuľky, koľko tieto lekárske úkony stoja na Slovensku a podľa toho preplácajú ich výšku zo zahraničia. Nám preplatili cca 1000€, ktoré nám z Unionu prišli rýchlejšie, ako faktúra z Vyškova.

V konečnom dôsledku sme za pôrod zaplatili menej, ako keby som rodila v súkromnej pôrodnici v Bratislave. Plus s nami mohol byť aj tatino 24/7. Ja môžem povedať, že neľutujem ani jeden cent zaplatený za môj nádherný zážitok z pôrodu s mojím manželom.

Novorodenecké oddelenie

Tak, ako na Slovensku, aj v Čechách je popôrodná starostlivosť rozdelená na 600nedelie a novorodenecké. Mňa pri prepúšťaní kontrolovali sonom, čo na Slovensku nerobili, avšak malému robili úkonov menej. Spravili mu odber z päty, skontrolovali zrak, sluch aj semenníky. Na Slovensku však robia aj rutinné sono obličiek, čo v Čechách nerobia a tak sme opäť vyhľadali súkromníka. V Bratislave sme boli u veľmi milej pani doktorky v Mlynskej doline (na recepciu som písala mail a dostala som termín o dva dni) za poplatok 35€.

Pacientov prepúšťajú aj cez víkend, my sme však chceli ostať až do pondelku, kvôli už spomínanému vyšetreniu sluchu. Keby sme chceli ísť domov skôr, podpisovali by sme reverz, ale bez najmenších problémov by nás pustili a tieto vyšetrenia by sme si vybavili na Slovensku.

Krpčekovi nestihol v pôrodnici odpadnúť pupočníkový pahýľ a tak sme museli, obaja s Ivanom, podpísať reverz, že odchádzame aj tak. Pribalili nám aj český očkovací preukaz (u Z. som ho v pôrodnici ani od doktorky nedostala – nesťažujem sa, ja by som ho isto zabúdala alebo stratila 😀 ). Z novorodeneckého nám dali UM aj zapožičali ohrievačku, aby sme si nemuseli chodiť stále pýtať. Každý deň sa prišli opýtať, či chceme bábätko okúpať alebo či nepotrebujeme niečo iné (mimo vizít). Kým som bola na izbe sama, sestričky sa ma pýtali či napríklad nepotrebujem bábätko postrážiť. Ochotne pomáhali s kojením, a aj Ivana brali ako rovnocenného rodiča.

600nedelie

Kým sa uvoľnil nadštandard, bola som na obyčajnej izbe. Boli tam dve postele, stôl, stoličky, prebaľovací pult a umývadlo. Ivan ako druhý rodič mohol prísť kedykoľvek a byť ako dlho chcel priamo na izbe. Wecka a sprchy boli na chodbe, rovnako ako aj miestnosť na hygienu detí a odsávanie mlieka (elektrická Medela, nadstavec aj s pohárikom požičiavali). V jedálni bol vždy dostupný čaj. Jedlo sme si mohli brať na izbu. Po obede ma presťahovali na nadštandard.

Nadštandardná izba sa platí priamo na 600nedelí a v hotovosti. Ceny sa líšia vzhľadom na to, akú izbu dostanete (samostatná kúpeľňa/apartmán/partner na izbe + jedlo atď.) My sme mali nadštandard s vlastnou kúpeľnou + partner na izbe + jedlo pre partnera. Boli sme tam od štvrtku do pondelku a platili sme okolo 6500CZK. Čaj nám sestričky vždy priniesli, poprípade ak sme vypili skôr, šli sme si vypýtať a urobili nám čerstvý do krčahu. Ivanovi zapožičali príbor a jedlo nám automaticky nosili na izbu. Mali sme vlastnú chladničku, televízor a telefón s číslom na novorodenecké oddelenie, ak by sme hocičo potrebovali.

Český rodný list

Rodný list bol Ivan vybaviť hneď v ten deň, ako sa Krpček narodil. Na Slovensku sme si vyhľadali matriku v našom okolí trvalého pobytu, kde sme požiadali o slovenský. Poviem vám pravdu, už si nepamätám čo všetko sme tam potrebovali, ale zdá sa mi, že to boli rodné listy rodičov, svadobný list a samozrejme aj ten český + 10€ poplatok. Keby som to vybavovala ja, isto by som im tam český RL nenechala v originál verzii ako môj manžel. Išla by som vybaviť overenú fotokópiu, pretože keby sa originál stratil, museli by sme ísť do Čiech vybavovať ďalší. No Ivko to riskol a našťastie nám do 2 týždňov volali, že RL máme na matrike. Inak na to majú 30 dní, ak je núdzový stav, pandémia alebo iný neočakávaný stav republiky, majú na to až 90 dní.

Aj keď na stránke Úradu sociálnych vecí a rodiny majú napísané inak, nám odmietli uznať nárok na dávky bez slovenského RL a tak sme so všetkým museli čakať. Zdravotné vyšetrenia lekári robili krpčekovi na moju kartičku poistenia. Príspevok pri narodení som vybavovala sama, aj keď už by mal byť automatický. Požiadala som doktorov o potvrdenia a Ivana poslala na úrad. Z FB skupiny v ktorej som viem, že peniaze mi prišli skôr, ako niektorým mamičkám, ktoré rodili na Slovensku.

Ak máte k tejto téme otázky, neváhajte sa opýtať. Môžete tak urobiť dole v komentári, alebo mi zanechať správu na mojom Instagrame. Veľmi rada vám poradím.

2 komentáre

  • Petra

    Tak u nas v Hradci se tedy dělá miminkum jak kontrola sluchu,zraku, odběr z patičky, tak i kontrola kyčlí a ledvin vše než pacientka rodička odchází domů a myslím že to je v 99% českých porodnicích

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

error

Sociálne siete