Harry Potter Fans

Prekliate dieťa

Harry Potter a Prekliate dieťa. Kniha, ktorá otvára mnoho otáznikov. Keď som založila na Instagrame PotterLIVE, veľa členov z našej PotterKomunity sa ma pýtalo, čo na ňu hovorím. Či sa mi páči a mnoho ďalších otázok. No tie najzákladnejšie mi chodia do správ skoro každý deň. Čo to je? Čo od toho čakať? Oplatí sa? Je to vlastne pokračovanie alebo o čom to je?! A tak som sa rozhodla tieto základné informácie spísať do článku, aby sme sa v sobotu na PotterLIVE mohli venovať ďalším a záhadnejším otázkam.

Harry Potter a Prekliate dieťa

Kniha vyšla v roku 2016 ako scenár divadelnej hry, ktorá sa hrala na anglickom javisku. To znamená, že je písaná úplne inak ako ostatné knihy o Potterovi – nie je to súvislý text ale odstavce s postavami a ich textami (ukážka na foto). Veľkosť knihy je rovnaká, ako ostatné dejové HP, preto zberateľom v poličke šarapatu nenarobí 🙂 . Zmenou však je papierový prebal na knihe.

Ukážka ako je kniha písaná

Harry Potter a Prekliate dieťa je 8. pokračovaním príbehu o čarodejníkovi, ktorý si svoj osud nevybral ale hrdinsky ho prijal. Ak ste si zvykli na časový úsek z predchádzajúcich kníh, ktorým bol jeden rok – od leta po začiatok ďalšieho leta, v tejto knihe je to úplne inak. Dej sa odohráva v priebehu niekoľkých rokov. Harry Potter sa oženil s Ginny Weasleyovou a mali krásne tri deti. No nie všetky sú nadšené z toho, kto je ich otec.

Albus Severus Potter si nájde najlepšieho kamaráta počas svojej prvej cesty do Rokfortu tak, ako jeho otec. No Harry Potter, nie je nadšený z jeho výberu. Ich vzťah otca so synom sa z roka na rok stáva komplikovanejším až si Albus vypočuje jeden nepríjemný rozhovor, kedy sa rozhodne, že musí zakročiť. Podarí sa Albusovi a jeho najlepšiemu kamarátovi Scorpiusovi Malfoyovi zmeniť minulosť alebo ju ešte viac zhoršia? Nájdu si chlapci cestu k svojim otcom a zabudnú na spory? To všetko sa dočítate v tejto knihe.

Môj názor

Keď som knihu brala do ruky prvýkrát, nevedela som, čo čakať. Snažila som nemať veľké ilúzie, že to bude 8. časť Harryho a myslím, že sa mi to aj vyplatilo. Kniha sa číta veľmi ľahko, má veľmi rýchly spád a teda to skúsený čitateľ stihne do dvoch hodín. Scenáre v knihách asi nie sú moja šálka kávy – chýbajú mi opisy prostredia, pocity postáv či totálne vtiahnutie do atmosféry. Stručné poznámky a základné opisy mi nestačia. J.K. Rowling túto knihu / tento scenár nepísala sama a podľa mňa to na knihe veľmi cítiť. Stále dúfam, že kniha vyjde ako normálny román a ja sa dozviem viac. Pretože príbeh je fantastický, dej pútavý a zápletka mi vyrazila dych.

Sklamaná som bola aj z chýbajúcich postáv, dúfala som totiž, že ich tam bude spomenutých viac a my sa dozvieme ako žijú naši kamaráti Luna, Neville či Teddy Tonks. Po prečítaní sa vo mne objavilo mnoho otáznikov a obrovská zvedavosť. Teraz som knihu vzala do rúk opäť, skoro po piatich rokoch a prečítala si ju zas. Otáznikov je opäť veľa, pridávajú sa aj teórie od vás, či konšpirácie z internetu. Od knihy netreba čakať veľa, no skalnému fanúšikovi nedovolí ju pustiť z ruky. Pre mňa bol dej napínavý do poslednej strany.

Už sa neviem dočkať nášho sobotného PotterLIVE-u aby sme si o tom mohli pokecať a rozobrať knihu do detailov! Pridajte sa k nám 🙂

Ak som vás inšpirovala na kúpu knihy, budem rada ak ma podporíte kúpou knihy cez môj link *partnerská spolupráca so slovenským kníhkupectvom Martinus

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

error

Sociálne siete