Mama tipy,  Sme rodičia

Príprava na rodičovstvo – knihy 2

Ahojte. Máme tu ďalší, v poradí už druhý, článok o knihách, ktoré mi veľmi pomohli v príprave na rodičovstvo. Prvý článok si môžete prečítať TU 🙂 Ale pozor! Nie je to o tom, že by tieto knihy boli menej dôležité ako tie v prvom článku. A možno to je práve naopak. Možno toto sú práve tie knihy, ktoré by som odporučila ako prvé. Pretože v tomto článku nájdete moje dve najobľúbenejšie knihy na túto tému 🙂

PSYCHOLÓGIA PRE MILUJÚCICH RODIČOV – Jana Bašnáková, Eva Vavráková a Jana Zemandl

Psychológia pre milujúcich rodičov je pre mňa kniha číslo 1. Kade chodím tade ju vychvaľujem a vraciam sa k nej dodnes, aj keď som ju prečítala už dávno. Je to kniha, ktorú sa bojím požičať kamarátke, lebo čo keď sa jej niečo stane? 😅 Áno, až tak mi prirástla k srdcu. Veľmi za ňu ďakujem a som jej vďačná za (podľa mňa) moje pohodové mamovanie. Neskutočne veľa mi dala. ❤️ Odporúčam všetkými desiatimi.

„Ak chceme, aby nás dieťa počúvalo, musíme v prvom rade počúvať my jeho.“

Túto knihu napísali tri mamy, psychologičky a vedkyne. Kniha je odborná, čerpajú z overených (a uvedených) zdrojov, no napriek tomu je napísaná „ľudskou rečou“ – čiže tak, že aj kojacia (prepáčte, to pravé slovenské slovo sa mi nepáči) matka pochopí 😅 . A dokonca aj otec dieťaťa (taký, ktorý v živote (ne)prečítal ani knihu z autoškoly. A ešte ho aj bavila – teda, bavili ho tie útržky, ktoré som mu posielala alebo čítala nahlas. Ale ostošesto prikyvoval a bral si ich k srdcu – takže aj Zúbkovi dávala zmysel.

„Vášmu dieťatku neublíži, ak okamžite nepriskočíte so správnym riešením. Dôležité je, že budete pri ňom a neignorujete ho. Dopriať si chvíľu na rozmýšľanie je lepšie, ako začať bábo automaticky natriasať, tľapkať ho po chrbátiku a šššškať na neho, len aby za každú cenu prestalo plakať.“

Kniha je rozdelená na kapitoly a podkapitoly. Je fantasticky napísaná, všetko na seba nadväzuje a na konci každej kapitoly je malé zhrnutie. Nachádzajú sa v nej príklady z praxe, porovnávanie rôznych metód a odborné rady. Dočítate sa v nej, že neexistuje ideálny rodič, ako či (ne)fungujú spánkové tréningy, či sa dá bábätko rozmaznať (napríklad nosením na rukách). Ako pomôcť bábätku rozlišovať deň a noc – toto je podľa mňa to, čo nám pomohlo „normálne“ spávať aj po narodení Karolky. Jedna celá kapitola je venovaná emóciám – ako na bábätko vplýva stres, o empatii ale aj o tom, ako správne bábo podporovať a naopak, čo by sme mu nemali hovoriť (spadneš!).

KLUB NEROZBITNÝCH DETÍ – Slávka Kubíková

Ďalšia výborná kniha, ktorú som čítala, je Klub nerozbitných detí. Je fantasticky, pútavo a vtipne napísaná. A úprimne. Až tak úprimne, že som miestami mala pocit, že ma párkrát prefackala. Ale zaslúžila som si. Naučila ma veľmi veľa. Napríklad aj to, že je v poriadku, keď sa dieťa sem-tam nudí. Dokonca, že je to žiadané. A utvrdila ma v tom, že nie som zlá mama ak potrebujem čas pre seba. A dokonca ani vtedy, keď si ten čas pýtam.

„Ale bez jednej podstatné ingrediencie, pri ktorej sa mimochodom tiež môžeme inšpirovať tým, čo sa snažíme naučiť deti, to nepôjde a to je postoj k životu ako u detí, tak aj u dospelých je to totiž tak, že máme na výber. Buď pôjdeme životom ubitý, alebo radostný.“
Už sa neviem dočkať, kedy sa pustím do druhej knižky od autorky 🙂

Kniha je rozdelená na 7 kapitol – 7 darov, ktoré ak dieťa dostane, stane sa nerozbitným. Aké sú to dary? Knihy, hudba, hranice, sloboda, vzťahy, charakter a offtime. A môže vstúpiť do klubu nerozbitných detí. Aké dieťa je nerozbitné? Také, z ktorých vyrastú spokojní a charakterní ľudia. Takí, ktorí žijú „inak„. Hej, táto kniha je iná, autorka tvrdí, že protiprúdová. A taktiež, že to nie je ľahké. Nájdete v nej aj fantastické rozhovory so zaujímavými ľuďmi, ktorí mi tiež ukázali iný pohľad na svet.

„Neprestávajte so spoločným čítaním ani vtedy, keď už dieťa dokáže čítať samo. Ináč hrozí, že sa jeho vzťah ku knihám nerozvinie.“

Za mňa must-have pre rodičov

Je to tak. Ak by sa ma niekto spýtal, akú radu by som dala budúcim rodičom, za mňa by to jednoznačne bolo prečítať si tieto dve knihy. Každá z nich je iná ale obe sú fantastické. Určite sa oplatí do nich investovať 🙂

P.S. : ❤️ sledujte môj Instagram, plánujem pre vás jedno prekvapko 🙂

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

error

Sociálne siete