7 tipov na rodičovské knihy
Dnes je medzinárodný deň rodičov. V roku 1994, čo je mimochodom aj mojím rokom narodenia, americký prezident Bill Clinton podpísal uznesenie pre podporu a uznanie rodičov. A teraz sa zamyslite a spomeňte si, kedy ste sa naposledy pochválili, že ste dobrá matka alebo otec? Dávate si ako rodičia navzájom dostatočnú podporu? Chválite sa navzájom? V tomto článku vám chcem priniesť 7 tipov na rodičovské knihy. Rešpektujúca alebo vnímavá výchova, vývoj detského mozgu, naše staré a nezahojené rany z detstva a zaužívané vzorce. Všetko nás to ovplyvňuje či už si to uvedomujeme alebo nie. Píšem tu o knihách, ktoré som čítala a považujem ich za to najlepšie, čo rodičovská literatúra priniesla. V.
Spoznaj detský mozog a psychológiu
Na vrchol môjho pomyselného rebríčka rodičovských kníh som rýchlosťou blesku zaradila knihu Detský mozog vysvetlený rodičom . Prvýkrát som Vám túto knihu spomínala v článku o nákupe z Martinusu. Čo mňa vždy zaujíma, sú príklady, ako zmeniť náš prístup a slovník, keď sa rozprávame (nielen) s deťmi. Nájdete v nej aj, ako už názov napovedá, informácie o tom, ako funguje mozog. Knihu napísal ľudskou rečou otec, ktorý využíva aj svoje skúsenosti. Vysvetľuje nám, ako si zlepšiť vzťah s našimi potomkami. Na vrchole môjho knižného rebríčka je aj kniha Psychológia pre milujúcich rodičov, . O tejto knihe som písala na mojom blogu už viackrát. Ide hlavne o knihu pre rodičov, ktorí majú bábo do jedného roka.
Moje top rodičovské knihy
Kniha Ako hovoriť, aby nás deti počúvali, je podľa mňa taký „návod“ pre rodičov – ako otvárať ústa a vydávať zvuky na dieťa. Táto kniha by sa mala rozdávať pri odchode z pôrodnice. Fantastická kniha pre rodičov, ktorý ale naozaj chcú na sebe pracovať. Prečítať si ju môžete hocikedy, nikdy nie je neskoro alebo skoro. Do praxe ju viete, podľa mňa, zavádzať malými krôčikmi odkedy začnete s bábätkom fungovať v každodenných činnostiach. Prečo sú Dánske deti šťastné je kniha, ktorú som si len požičala a už nevrátila. Nevedela som sa od nej odtrhnúť, čítala som ju aj pri jedle a mala som potrebu si do nej zaznačovať dôležité časti. A to ja do kníh píšem naozaj výnimočne. A nemusíte mať strach, kamarátke som kúpila nový výtlačok 🙂 .
Kniha, ktorú som počúvala ako audioknihu pri kočíkovaní druhého dieťaťa a chcem vám ju odporučiť sa volá Objavte v sebe dobrého rodiča. Musím povedať, že niektoré úryvky som si vypísala, niektoré som púšťala Ivanovi a k niektorým sa vraciam dodnes. Audioknihy počúvam cez appku Martinusu, kde si priamo z nákupu knihu stiahnem. Viem si tam pridávať záložky a počúvať vždy, keď sa mi nedá držať v rukách knihu. Určite v tejto skupine kníh nesmiem zabudnúť spomenúť Klub nerozbitných detí. Niektorým rodičom nemusí sedieť štýl písania autorky, za mňa to bolo veľmi poučné a miestami som sa aj smiala. Úprimne však musím napísať, že pri niektorých pasážach som dostala riadnu facku. Viac o knihe som sa rozpísala v článku Príprava na rodičovstvo. Toto je rodičovská kniha, ktorú by si mali prečítať všetci rodičia.
Montessori knihy
Montessori metóda a knihy o nej sú vám už odo mňa asi notoricky známe. Život s deťmi nám, dovolím si tvrdiť, táto metóda veľmi uľahčila. Chce to trpezlivosť a pevnú vôľu ale stojí to za to. Začali sme ju aplikovať do nášho každodenného života už od bábätenka. Po čase môžem potvrdiť, že žať úspechy sme začali už okolo dvoch rokov. Staršia dcéra ide mať päť a výsledky sú evidentné. Radi vás privítame na našom Instagrame, kde sa delíme o spoločné videá alebo fotky s popiskami k tejto téme častejšie 🙂 .
Prečo tejto metóde so Zúbkom veríme, nájdete v článku Prečo montessori? . Čo sa týka kníh, máme doma tieto: Montessori pre bábätká ak mám vypichnúť jedinú monte knihu, určite by to bola práve táto. Ďalšie monte knihy, ktoré mám sa volajú 60 aktivít Montessori pre moje bábätko . Ako vychovať úžasné dieťa metódou Montessori a Montessori od narodenia do 3 rokov ale to sú také doplnkové. Mne pomohli odraziť sa a nájsť si nejaký smer, ktorým chcem plávať. Najužitočnejšia bola pre mňa práve monte kniha vyššie spomenutá, ktorá následne pokračuje druhou Montessori pre batoľatá.
Linky na rodičovské knihy sú poväčšine na Martinus. Ak cez ne knihu, ktorú som odporučila zakúpite, podporíte tak moju tvorbu. Ja tak budem môcť ďalej pracovať na tom čo milujem – prinášať vám ďalšie tipy. Ak ste sa dočítali až sem, budem veľmi rada ak mi zanecháte komentár, či ste už niektorú z kníh čítali? Môžete mi aj napísať tip, na vašu najobľúbenejšiu rodičovskú knihu 🙂 . Ahojte a dočítania nabudúce! 🙂