S čím odchádzam do pôrodnice
Keď som šla do pôrodnice prvýkrát, bola som totálne stratená vo všetkých tých zoznamoch, čo mi treba a netreba pobaliť do pôrodnice. Teraz, keď som sa balila druhýkrát, bolo to trošku lepšie, lebo už som mala ako-takú predstavu. No taktiež som mala istotu, že nech čokoľvek bude chýbať, Ivan vybehne kúpiť. Tentokrát som totiž vybrala pôrodnicu v Čechách, kde môže byť partner so ženou na izbe. To je však na iný článok. Dnes sa chcem s vami podeliť o to, čo som si v taškách do pôrodnice zbalila ako druhorodička.
Family bag
Ako prvú som si zabalila veľkú „plážovú“ tašku Family bag. Napratala som do nej veci, ktoré budem potrebovať už po pôrode na izbe . Popôrodné vložky, popôrodné nohavičky, podložky do postele, zelený íl či krém na bradavky. Zmestili sa tam aj detské plienky, vlhčené obrúsky, krém na riťku a snacky na zobkanie.
Veci pre mamu
Vždy si vyhľadajte na internete zoznam od vašej pôrodnice a riaďte sa hlavne podľa neho. Sú nemocnice, kde vám popôrodné vložky dajú. Inak, ja som bola z tohto prvýkrát úplne zhrozená! Nečakala som TOĽKO krvi. No tak, ako vo všetkom, aj toto je úplne individuálne a zatiaľ čo ja som potrebovala, aby manžel išiel vložky ešte dokúpiť, moja kamarátka nespotrebovala ani tie, ktoré vyfasovala od nemocnice na prvý deň. Ak si budete vložky kupovať, odporúčam také, bez plastovej prilepovacej časti. Ja som veľmi spokojná so značkou Chicco (objednávala som cez Dr.Max, lebo tam mali najlepšiu cenu 🙂 ) .
Tak isto je to aj s podložkami, niekde ich dostanete, niekde nie. Dostala som v Čechách dokonca textilné, ale v taške som mala aj svoje jednorázovky. Využila som ich a dala si jednu na popôrodný vankúš na sedenie. Nekupovala som ho dopredu, Ivko mi kúpil po pôrode v nemocničnej lekárni. Ďalšiu podložku som využívala pre bábätko na prebaľovacom pulte. Popôrodné nohavičky odporúčam sieťované s vyvýšeným pásom – ja ich klasicky aj periem a nosím opäť. Krémom na bradavky som sa nechala inšpirovať od Zdenky (kukni si aj jej článok o zozname do pôrodnice. Rodila v Ružinove).
Pre bábo
Pri Zúbčatku sa nám osvedčili plienky 1 z Lidl-u. Majú výrez na pupok a teda ten pahýlik, čo bábo bude mať pár dní, nedráždia. Kúpili sme ich aj pre drobca, no odporúčam nenakupovať dopredu veľké množstvo. Niektoré plienky môžu u detí spustiť alergické reakcie a treba hľadať tú správnu značku. Alebo začať látkovať. Pri prvom dieťati som si netrúfala, teraz sa tomu celkom poddávam aj spolu s bezplienkovou metódou.
Vlhčené servítky sme nakoniec nevyužili, chodili sme bábätko umývať pod tečúcu vodu. Ako prvorodička som ich používala a bol to super pomocník na prvé dni, keď som sa dieťa ešte neodvážila držať jednou rukou a druhou umývať. Vždy robte tak, aby ste boli čo najmenej pod tlakom a v strese. Myslite na svoje zdravie a mlieko 🙂 .
Kozmetika pre bábo
Pri dcére sme na striedačku využívali Pastu s rybím olejom a Rybilku. Teraz sme na skúšku vzali aj krémik na riťku od WoodenSpoon z Bioruza.sk . Je fajn mastiť, hlavne ak bábo kaká v noci a nezobudí sa na to (naše deti si v tom dokážu spokojne hovieť 😀 ), aby im stolica nevyštípala riťku.
Tentokrát sme sa rozhodli bábätko po pôrode len poutierať do plienočky a nekúpať ho, aby sa mázok (vernix) vsiakol do pokožky. Mázok je veľmi užitočný – hydratuje a chráni pokožku, reguluje telesnú teplotu a podporuje bonding. Preto som žiadnu inú kozmetiku pre Zúbčeka do pôrodnice nebrala. Doma máme pre istotu telové maslo (opäť z BioRuže), keby bolo treba chlapčeka natrieť 🙂 . Značke WoodenSpoon dôverujem hlavne kvôli zloženiu produktov – napríklad toto naše maslo obsahuje organické zložky a to: bambucké maslo, kokosové maslo, kakaové maslo, mandľové maslo, argánový olej, makadámový olej, vitamín E.
Mommy bag
Do mojej cestovnej tašky som si zbalila veci pre seba. Dve košele, ktoré sú dojčofriendly, dve dojčiace podprsenky, župan, oblečenie na cestu domov, dva uteráky, tielko a kraťasy (nevyužila som), papuče, šľapky do sprchy, vodu vo fľaši. Šťavy, čaj a homeopatiká na podporu tvorby mlieka. Čaj som nakoniec nevyužila, pretože v pôrodnici nám ho na izbu každý deň robili automaticky.
Odporúčam si vziať aj maličký uterák na zem, keď vyjdete zo sprchy. Tak isto som si vzala aj jedno neparfumované mydlo na ruky a vlhčený toaletný papier (harmanček alebo dubová kôra). Mala som so sebou aj knihu na čítanie (odporúčam napr. knihu o dojčení alebo Toto mali čítať naši rodičia – fantastická kniha o tom, ako (ne)fungujú zaužívané vzorce). My sme so Zúbkom ocenili aj notebook a možnosť si niečo spoločne pozrieť, keď bábo spalo. Nezabudnite si nabíjačku na telefón (my sme zabudli 😀 ). Zbalila som si aj môj obľúbený vankúšik na spanie a dojčovankúš.
Kozmetická taštička
Kozmetiku som mala rozdelenú na dve časti – k pôrodu a po pôrode. K pôrodu som si zbalila voňavý olejček od Olejum „V druhom stave“. Počas kontrakcií som tak mala možnosť voňať niečo príjemné. Levanduľovú vodu z BioRuže som si striekala na tvár pomedzi kontrakcie na osvieženie a vzpruhu. Ak vám nevonia levanduľa, odporúčam ružovú vodu.
Tak isto bol pre mňa veľmi dôležitý balzam na pery. Ďakujem, že ste mi ho poradili, keď som si od vás pýtala rady na mojom Instagrame. Pery by som inak mala totálne dehydrované – tým, že vydychujete ústami, sú pery veľmi namáhané a je fajn si ich takto ošetrovať. Ja som mala „Bylinkový bozk“ od WoodenSpoon a teda pery boli jemné, nepopukali a ešte aj krásne vonia.
Po pôrode
Vzala som si so sebou aj telové maslo proti striám, no nakoniec som ho pri pôrode nestihla využiť. Neskôr som si ním natierala prsia po kojení. Zbalila som si ho najmä kvôli krásnej letnej vôni a malému cestovnému baleniu. Objednať si ho viete opäť na Bioruza.sk . Na spomínané značky môžete u nich využiť zľavový kód v tvare ZUBKOVA alebo pre Českú republiku v tvare ZUBKOVACZ .
Kozmetiku po pôrode tvorili klasické veci ako zubná kefka a pasta, krém na tvár, a keďže som vedela, že na izbe bude s nami aj Zúbok, pribalila som si aj šampón a masku na vlasy. Pri prvom pobyte v pôrodnici som ich nevyužila – nechcela som, aby bolo dieťatko so spolubývajúcou dlho, aj keď spalo. Sprchový gél som kvôli bábätku používať nechcela a tak ostal doma a umývala som sa len vodou. Tak isto som nepoužívala ani deodorant a voňavky.
Veci pre bábätko
Do Mommy bag som zmestila aj veci pre bábätko. Chcela som používať vlastné. Textilné plienky (jednu som zbalila už k pôrodu. Dve som využívala ja na zábal, keď sa mi naliali prsia, aby som sa vyhla horúčkam a zápalom. Dve som mala pripravené na odgrgávanie a jednu mušelínovú na utieranie po umývaní zadočku. Dvojo dupiek (pyžamo s uzatvorenými nohami), keby bolo chladno. Jedno body s krátkym rukávom a jedno letné pyžamko (pyžamko s krátkymi rukávmi aj „nohávmi“).
Namiesto fľašky a cumlíka som na radu duly zbalila cievku pre novorodenca a 30ml skúmavku. V lekárni som pýtala skúmavku na moč – také využijete aj keď budete chodiť na poradne do nemocnice posledný mesiac. Mliečko dáte do skúmavky a pomocou cievky a malíčka môžete dieťatko kŕmiť a nehrozí, že vám fľaška pokazí prisatie. Malíček môžete využívať aj namiesto cumlíka. Odsávačku som si do pôrodnice nevzala, pretože ju tam požičiavali. Inak by som si ju určite zbalila. Odporúčam elektrickú Beurer.
Tip odo mňa – vopred upozorňujem, že každý to môže mať inak! Na Kramároch mi po pôrode veľmi „milo“ povedali, že mám zlé bradavky a s nimi sa dojčiť nedá. Takže mi hneď šupli plastové klobúčiky a nútili dieťa piť cez to. Zúbčatko sa však odťahovalo a celé to kojenie bolo trápenie až som to s pocitom neschopnosti a zlyhania vzdala. Po druhom pôrode som zistila, že klobúčiky sú trash a že kojiť sa dá aj s mojimi bradavkami 🙂 .
Dokumenty
V Čechách sme potrebovali naše rodné listy, svadobný list a české peniaze (na zaplatenie v hotovosti nadštandardnej izby). Pri príjme sa ma pýtali aj na pôrodný plán, ktorý som ja ale nemala, lebo sa mi pozdával ten ich. Dala som im vyplnený ich novorodenecký dotazník. Boli tam otázky ako napríklad, či chceme bonding? Či chceme kúpať bábätko, utrieť mázok, dotepať pupočník alebo napríklad podpísať reverz, že po pôrode nesúhlasíme s vykvapkávaním očiek atď.
Prvorodičky chcem upozorniť, že tehotenskú knižku si nechávajú v pôrodnici. Preto ak si chcete nechať pamiatku, ešte doma si ju odfoťte alebo prefoťte.
Na cestu domov
Nezabudnite na cestu domov. Pripravte kvalitné a bezpečné vajíčko a natrénujte si jeho uchytenie do auta. Potom pred pôrodnicou (ubolené a unavené) nebudete musieť ešte s manželom maturovať. Ak máte isofix, nezabudnite jeho nohu upevniť o podlahu auta, nie o koberček či gumu. Pri náraze (nedajbože) sa môže tento nepripevnený povrch pohnúť a spôsobiť katastrofu – preto vždy – len na podlahu!
Ja som Zúbčekovi nachystala oblečenie na cestu domov (kraťasy a krátke body ak by bolo veľmi teplo ale nakoniec išiel v dupkovom pyžamku). Pribalila som aj tenkú deku, ak budeme púšťať trochu klímy. Pre tento prípad som mu zbalila aj čiapočku – čepček. Ja mám náchylné uši na prievan a zimu, tak sa snažím chrániť aj deti.
Pre seba som na cestu domov zbalila jednu podstatnú vec – pri prvom pôrode mi to poradila mamina a ja som vtedy na ňu pozerala ako na mimozemšťana, že to nemôže predsa myslieť vážne. No neskôr som ju v duchu bozkávala a ďakovala jej. Plienky na inkontinenciu. Nebolo by pre mňa nič horšie, ako sedieť v aute dve hodiny, ubolená po zašívaní, s prsiami v rozbehu dojčenia a ešte dávať pozor, či sa mi nepohla vložka a či sa nestane nehoda.
Dúfam, že som vám pomohla a niečo z môjho zoznamu aj využite 🙂 . Nezabudnite si užiť 600nedelie – je to krásny čas s vašim malým človiečikom. Každým dňom bude väčší a väčší a ani sa nenazdáte a už to nebude novorodenec 🙂 . Ak by ste mali na mňa akékoľvek otázky, neváhajte sa ma opýtať, rada odpoviem 🙂 .