o Zúbkovej

Senzitívne obdobie

Čo je senzitívne obdobie dieťaťa? Je to obdobie, kedy vaše dieťa nezaujíma nič iné, iba daná činnosť. Sú silnejšie a slabšie obdobia. A môže ich byť aj viac naraz. Karolína má momentálne senzitívne obdobie na vodu a pohyb. Takže pobyty v bazéne… viete si predstaviť 😅 no a ten pohyb – senzitívne obdobie na pohyb u nás znamená, že sa nezastaví, ako je deň dlhý. Učí sa skákať. Nafukovacie hrady, trampolíny ale aj gauče či postele… to je jedno. Skákačku si spraví aj zo steny bazéna 🤷‍♀️. Chce všade vyliezť a preto všade napríklad presúva nábytok a trénuje si strategické myslenie.

Vývoj hrubej motoriky je veľmi dôležitý nie len pre telo a svaly ale aj pre rozvoj detského mozgu. Napríklad točenie sa okolo svojej osy (neničím sústredenie na túto činnosť mojim komentárom „zatočí sa ti hlava a spadneš!“) Deti netreba strašiť, treba ich podporovať. Ak si ony myslia, že to zvládnu, tak ich neodradzujme našimi strachmi. Ak si trúfnu, držme im palce a buďme im na blízku, keby si to rozmysleli. Podporujme ich a posmeľujme. Karolína sa nebojí vypýtať si pomoc. Napríklad na šúchačku vylezie úplne sama, odvážna a cieľavedomá, no dole sa šuchnúť má veľakrát strach, hlavne ak je na nej prvýkrát. Vtedy si vypýta ruku a šuchne sa s istotou, že keby išla príliš rýchlo, mama alebo otec je tam pri nej.

Karolína sebavedomo kráča na za šúchačkou, hore vyliezla úplne sama, keď si sadla, vypýtala si ruku a chcela sa šuchnúť s pomocou.

Senzitívne obdobie – činnosti na podporu

Ako podporujeme senzitívne obdobie pohybu? My netolerujeme lezenie po nábytku ani skákanie na gauči či posteli. Nepáči sa nám to a vysvetľujeme jej, že gauč je na sedenie, posteľ je na ležanie… Karolína má k dispozícii doma piklerovej triangel. Dostala ho na prvé narodeniny, poskladali sa jej na to starkovci. Vybrali sme jej veľký, variabilný aby sme vedeli meniť tvary a náročnosť lozenia. Karolínu to veľmi baví a vždy keď má potrebu sa niekam štverať, môže ho využiť. Taktiež k nemu dostala aj dosku a môže loziť aj na ňu alebo sa po nej šuchnúť dole. Senzitívne obdobie podporujeme aj drevenou hojdačkou, ktorú vieme otočiť a môže po nej šplhať. Máme aj veľký tulivak, na ktorom môže skákať a mordovať sa na ňom dosýta.

Von na ihrisku ju neobmedzujeme a nestrašíme vetami „spadneš, je to vysoko, neloz tam je to pre veľké deti….“. Keď máme potrebu ju upozorniť, povieme jej len aby bola opatrná alebo jej ukážeme „pozor, tu už končí preliezka, vidíš?“. Kým ja nakladám do auta kočík, Karolína môže sama vyšplhať do autosedačky, keď chce vodu, sama vylezie po učiacej veži a vezme si pitie z linky. Činnosť viete prispôsobiť tak, aby ste podporili senzitívne obdobie, ako? Tak čítajte ďalej 🙂

piklerovej triangel
tréning hrubej motoriky na hojdačke

Voda – silné senzitívne obdobie

Senzitívne obdobie na vodu sa dá veľmi dobre využiť. U nás je voda veľmi veľký magnet a všetko čo je spojené s vodou je veľká zábava. Tento fakt viete využiť vo váš prospech a aj v prospech dieťaťa. Ak napríklad potrebujete podporiť rozoznávanie farieb, môžete do misky s vodou hodiť farebné pompomy, dať dieťaťu do ruky naberačku a povedať mu, aby vylovilo všetky žlté. Bude mať z toho ohromnú zábavu, rozvíja jemnú motoriku a učí sa farby! Prelievanie vody do misiek je tiež fantastická činnosť, tak ako prekladanie ľadu, polievanie kvetov, čistenie zeleniny či ovocia alebo striekanie vody z detskej striekačky do hrnčeka. Možností je veľa a často sa stačí poobzerať len po bežných činnostiach.

Naberanie kamienkov lopatkou do vedierka pre rozvoj jemnej motoriky a sústredenia

Rešpektovanie dieťaťa

No a keďže viem, že má Karolína momentálne tieto obdobia, buď si dávam sakra pozor aby som neprišla niekde, kde bude trampolína (alebo voda) alebo si nájdem dvadsať minút a to skákanie jej doprajem (alebo náhradné oblečenie po pobyte s vodou). Keby som nerešpektovala jej senzitívne obdobie, naše dni by boli o dooooosť komplikovanejšie. Ona by chcela jedno, ja druhé. Hundranie, kričanie či na silu ťahanie preč od trampolíny (alebo fontány) by mi pokazilo deň, nehovoriac o tom, že ona by spravila scénu na celé námestie…Čím viac a častejšie by som jej zakazovala, ona by to viac chcela.

Teraz si možno vravíte, že hádam nebudete prispôsobovať vašu trasu alebo program dieťaťu. No 🤷‍♀️ v našom rodine to tak robíme. Prispôsobujeme sa všetkým členom. Karolínu berieme ako normálneho človeka, ktorý má záľuby a momentálne takéto senzitívne obdobia. Ani Zúbka neťahám po Ikei pol dňa a potom po ňom nebľačím večer, že prečo nie je “dobrý mužíček” keď celý deň musel robiť iba to, čo som si užívala len ja 🤷‍♀️. Je jasné, že ak sa niekam ponáhľame, vysvetlím jej to a poprípade jej sľúbim, že pôjdeme na skákačku neskôr. No cez deň plánujem rozvrh tak, že prispôsobujem aktivity nám všetkým zúčastneným. Aby som si aj ja vybavila čo treba a aj ona aby sa zabavila a naplnila svoje potreby.

Príprava na ukončenie činnosti

Je dôležité dieťa pripraviť na to, že zábava za chvíľu skončí “ešte chvíľu/ešte päť minút a pôjdeme…“. Zas treba empatiu a zamyslieť sa, že ani nám by sa nepáčilo keby nám niekto z ničoho nič niečo zakázal. Len tak zahlásil HNEĎ. Koniec. Odchod. Tiež dieťaťu veľmi pomôže, ak mu pomenujete emócie, ak uznáte, že chápete ako sa cíti, že je v poriadku ak sa hnevá „Áno Karolka, rozumiem, že by si chcela ešte ostať a ešte sa hrať. Aj ja by som ešte chcela. Teraz však musíme ísť do obchodu a potom sa doma môžeme opäť hrať, chceš? Zoberieme túto loptu a doma si ju môžeme zas hádzať, dobre?“ Nám veľmi zaberá, keď Karolke uznáme, že rozumieme jej potrebám, vieme čo chce a že ich naplníme hneď, ako sa bude dať.

A ešte dve veľme dôležité pravidlá u nás doma – NIKDY neklameme a VŽDY dodržíme čo sľúbime! Ak by sa nedalo dodržať, treba vysvetliť a ospravedlniť sa. Viem, nemusí každé dieťa reagovať ako to naše, ale som si na 100% istá, že jedného dňa to zvládnete úplne bez kriku, aj keď s milión slov navyše, je to makačka 🙏 ani u nás to nejde vždy totálne bez plaču, no snažíme sa 🤍aj my, aj ona. A nepopierame pocity.

Aké máte senzitívne obdobie doma s drobcami vy? Napíšte mi dole do komentu 🙂

Tréning hrubej motoriky – vyjsť sama schody

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

error

Sociálne siete