Čakáme zázrak č.2

Som dvojmama! Tretia doba pôrodná – časť 7. 

Zrazu som mala toho malého človiečika v rukách. Mokré mazľavé teplé telíčko, ktoré som práve porodila. Bola to láska na prvý pohľad. Nepamätám si, ako vyzerala moja prvá dcéra, keď mi ju na sekundu ukázali ponad plentu. Keby sme nemali fotky, neviem ani ako vyzerala, keď mi ju potom zabalenú, zakuklenú položili na dve minúty k hlave, keď ma prevážali na jisku. No tu bol náš syn a ja som si ho mohla celučičkého vyľubkať, vybozkávať. bola som pri tom, keď prvýkrát otvoril oči. Ja som bola tá, ktorú videl na tomto svete ako prvú. Začala nám tretia doba pôrodná a prežila som ju celú s ním v náruči. 

Už pri príchode do nemocnice som odovzdala dotazník, kde som písala, že si želám odložiť meranie a váženie a tiež neprerušený bonding. Všetko dodržali do bodky a dieťa bolo na mne od pôrodu až po ukončenie bondingu. Keď mi ho položili ma brucho a mňa šteklila pupočná šnúra, zalialo ma teplo. Až neskôr som pochopila prečo. “Miška! Veď on ťa okakal!” 😂 nuž, označkoval si ma hneď na začiatku. 

Tretia doba pôrodná a bonding

Nepodávali mi žiadny oxytocín, ani nestrašili vykrvácaním. Pôrod placenty bol prirodzený, čakali sme, kým si telo povie samé, že je pripravené. Keď to prišlo, bolo to rýchle a po pôrode úplne jednoduché. Taká malina, vyšla, ako keby sa nechumelilo. “Beriete si placentu domov?” “Nie ďakujeme. No prosím, Ivko odfoť ju”. Fotku vám tu z pochopiteľných dôvodov dávať nebudem, no veľmi často si ju obzerám a cítim pri tom neskutočnú vďaku. Orgán, ktorý sa toľko mesiacov staral o naše bábätko. A nezabúdajme, že teraz sa telo musí vyliečiť z toho, že ten orgán už v sebe nemá. Placenta sa oddelí od steny maternice a ostáva po nej veľká rana, ktorá sa musí zahojiť. Ženy na to veľmi často zabúdajú a už pár dní po pôrode skackajú ako ľaňky. No ak by takú veľkú ranu mali viditeľnú kdekoľvek na tele, starali by sa o ňu láskavejšie. Aj preto som sa rozhodla svoje 600nedelie stráviť čo najviac pokojne. Dopriať telu odpočinok a regeneráciu najviac, ako sa bude dať.

Počas šitia rán som sa snažila sústrediť na bábätko, no nie vždy to išlo. Všetky príbehy, čo som čítala boli o tom, že šitie bolo nič, že pri pohľade na bábätko to nebolo cítiť. No mňa to dosť štípalo, aj keď som poprosila o umŕtvenie, takže ak aj vás, napíšte mi, že nie som čudná 😂. Prebehla aj kontrola jazvy. Musím povedať, že na milisekundu ma prepadol strach, či bude v poriadku. Ale zvládla to a vôbec nič sa jej nestalo ❤️. Ivko podpísal papiere o prebratí zodpovednosti a ostali sme sami. Len my traja. Dve hodiny ubehli ako voda a teraz spätne mám pocit, ako keby sme tam boli len 15 minút 😂. A je po pôrode. Skončila aj tretia doba pôrodná.

Tretia doba pôrodná je za nami. Pôrod sa skončil. Sme spolu.

Po pôrode

Keď prišli sestričky a poprosili Ivana aby vzal malého a išli ho zvážiť, prvýkrát som pochopila, že sa tu naozaj nemám čoho báť. Tu nik nepríde a nevezme mi dieťa len tak a nebude na mňa kričať, lebo si dovolím otázku, čo s ním idú robiť. Kým boli na vážení ja som sa začala zbierať z postele. Sestrička čakala či som v poriadku a či mi nepríde zle. “Ak sa na to cítite, môžete ísť do sprchy. Bude fajn, keď sa tam aj vycikáte”. Vošla som do sprchy a snažila som sa zmyť zo seba zvyšky smolky, ktorú sa Ivanovi nepodarilo utrieť. Smolka – čierna lepkavá hmota, ktorú bábätko po narodení vylučuje. Zážitky zo sprchy sú pre mňa veľmi úsmevné.

Počula som sestričku ako hovorí Ivanovi, nech je pri mne v kúpeľni, keby mi náhodou prišlo zle. Ja som ho poprosila aby šiel von, lebo som sa snažila vycikať, ale pri myšlienke na neho za sklenenou stenou mi to vôbec nešlo. Vyšiel von a nechal pootvorené dvere. “Choďte dnu, keby jej prišlo zle” zopakovala sestrička. “Nechce ma tam, vraj sa nevie vycikať, keď tam stojím.” “Po tom všetkom, čo ste teraz spolu prežili sa nevie pri vás vycikať??” Hej, je to vtipné a teraz ešte viac ako vtedy, no naozaj som to nevedela! 😂 

Odchod na 600nedelie

Na izbu som šla po svojich. Nemali voľnú nadštandardnú izbu, kam som chcela ísť. Tam by totiž mohhol byť ubytovaný aj Zúbok. Pomohol mi teda odniesť veci na obyčajnú izbu, dal nám pusu a odišiel preč. S novorodeneckou sestrou sme šli na ošetrovňu, kde som jej potvrdila, že odmietam vykvapkávanie očiek aj vitamín K injekčnou formou. Vitamín K sa na Slovensku podáva automaticky injekciou do tela dieťaťa. Ja som o tom napríklad vôbec nevedela, že také čosi dcére na Kramároch spravili. Nikto ma o tom neinformoval, našla som to až v prepúšťacej správe. Môžete ho však úplne odmietnuť alebo ho podávať bábätku formou kvapiek.

So Zúbčekom sme prišli znovu na izbu, no keďže sme mali spolubývajúcu, šli sme si rovno ľahnúť. V posteli som si krpčeka rozbalila, dala si dole nočnú košeľu a pritúlili sme sa. Vtedy som zistila, že som zabudla sestričku poprosiť aby mi vytiahla kanylu, ktorú mi zavádzali pri príjme. No vybrala som si tulkanie s bábätkom, ako blúdenie po chodbe a už som to nechala tak. 

Som dvojmama

Je 4.40 a mne žilami preteká toľko adrenalínu! Mala by som spať, lebo už som hore viac ako 24 hodín, ale vôbec sa mi nedrieme. Najradšej by som vyskočila z postele a tancovala od šťastia. Porodila som syna. Zažila som najviac hardcore zážitok môjho života. Mám chuť sa o tom podeliť s celým svetom. Plačem od dojatia, od lásky, od pocitu zadosťučinenia a hrdosti. Veľmi dúfam, že sa čoskoro niekto z mojich blízkych zobudí, aby sme si mohli písať a ja by som sa mohla podeliť o radosť. Ale všetci spia. Dokonca aj moja mama, ktorá vstáva príšerne skoro. No v to ráno spala do ôsmej 😂 a tak som sa rozhodla, že začnem písať tieto články a podelím sa o svoje zážitky s vami. 

Napísala som Ivkovi, ale aj on zaspal vyčerpaný v aute pred nemocnicou. Naše bábätko spalo spokojne pri hrudi svojej matky, vdychovala som jeho vôňu a dúfala, že sa mi z toho spustí mlieko a ja budem môcť tentokrát aj kojiť. Čakala som, že upratovačka príde o piatej, zapáli svetlo a začne do všetkého trieskať aby dala najavo, že upratuje. Ale ani tá tu nechodila tak skoro. Prišla až o pol ôsmej, keď som začala driemať, ale bola potichučky ako duch. O ôsmej mi začal vibrovať telefón, lebo rodina si prečítala novinky a o pol deviatej som to už úplne vzdala, lebo už chodili sestričky. 

Tak teda vitaj nový deň. Začínam ťa ako čerstvá dvojmama! ❤️

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

error

Sociálne siete