Mama tipy

Tipy na detské knihy

Ahojte! Prešiel cca ďalší polrok od posledného článku a tak vám opäť prinášame tipy na detské knihy vo videu na Instagrame, ale aj v článku, ktorý práve čítate. Mám na vás však jednu prosbu – ak by som vás inšpirovala ku kúpe nejakej knihy, veľmi by ma potešilo, keby ste tak urobili cez linky, ktoré vám sem dávam. Ide totiž o partnerskú spoluprácu (čo to bližšie znamená vysvetľujem v týchto stories) so slovenským kníhkupectvom Martinus. Podporíte tak moju tvorbu 🙂 Vopred Vám zo srdca ďakujem. A teraz už poďme na tie knižné nádhery :

Zvukové knihy

Zvukovú knihy Usborne už od nás asi poznáte, ale ak nie, sú to anglické knihy s jednoduchými vetami a dotykovými políčkami na zvuky. To znamená, že miesta na zvuky netreba stláčať, stačí sa ich dotknúť. Karolka dostala novú – Zoo sounds – a veľmi sa jej páči. Má totiž teraz senzitívne obdobie na zvieratá a miluje počúvať (a už sa snaží aj napodobňovať) zvuky zvierat. Obľúbené zvery z tejto knihy sú práve lev a slon.

Od tejto značky má knihu aj Garden sounds – tam jednoznačne vyhráva zvuk včely a sovy. No mne nádherne znie aj dážď 🙂 Jej druhé najobľúbenejšie je „splash“ a žaba 😀 .

Ako bonus by som vybrala z minulého článku aj knihu Moja zvuková knižka – zvieratká na farme. Tú už máme myslím rok, a Karolína ju nepustí z rúk. Tu zas vyhráva zvuk mačky, čo je mimochom podľa mňa ten najhnusnejší mačací škrekot, aký existuje 😀 ale teda nedbám, všetky ostatné zvuky sú nádherné, realistické. Táto kniha má klasické stláčacie políčka a sú na boku knihy. Na každej dvojstránke nájdete aj text o danom zvieratku. Čo by som ešte vytkla je, že kačičky v knihe sú žlté malé káčatká a nie klasické hnedé kačky či farebný káčer.

Malé milé detské knihy

Do kategórie Malé milé by som zaradila Knižky vo vežičke – maličké knižôčky, ktoré sú postavené do veže a môžete ich mať aj takto uskladnené. Ja som však magor na odkladanie obalov a krabíc od hračiek, tak som pre istotu zbalila aj tento a verím, že z kníh ešte budem mať čo odložiť. Karolíne totiž zachutili a už z nich celkom dosť chýba – čo by som rovno aj označila ako mínus týchto knižiek – málo znesú 😀 . Karolína ich má však veľmi rada. V balení sa nachádzalo 7 malých knižočiek, také akurát veľkosťou do malých detských ručičiek, či maminej kabelky. Každá knižka nesie svoju tému – tvary, čísla, dobrú noc, farby, jedlo, protiklady a oblečenie. Na každej stránke je jeden, celkom realistický, obrázok.

Do tejto kategórie zaradím aj Mipedie od Svojtky. Už dlhšie máme Telo a teraz nám do knižnice pribudla aj Lúka. Mali sme aj Záhradu ale tá sa mi zdala veľmi podobná s Lúkou, tak sme ju posunuli ďalej. Toto sú knihy, ktoré Karolínu extrémne bavili, vďaka posuvným prvkom. Píšem v minulom čase, lebo teraz som ich na chvíľu dala z očí, aby toho nemala von príliš mnoho. Ale som si viac ako istá, že sa k nim vráti. Knihy sú fantastické na jemnú motoriku. A ešte jedna vec, extrémne veľa vydržia. Raz som na Insta napísala, že sú nezničiteľné a do 24 hodín mi Karolína ukázala, že zvládne aj nemožné a odtrhla ježka a ohrýzla roh, ale prisahám, že dovtedy tie knihy prežili peklo a boli bez ujmy 😀 . Ako sa hovorí – Boh Instagramu ma potrestal 😀

Ešte tu spomeniem jednu knihu z Lidla – Pozri sa čo je to, farby. Mali aj iný druh ale ja som zvolila práve túto. Karolka ju dostala na Vianoce a odvtedy ju neodložila. Listuje si v nej každý deň a tá kniha vyzerá, že je ako nová (klop,klop, dúfam, že som Ho zas nevyvolala!) a ešte má aj takú kufríkovú rúčku. Obrázky sú realistické a každá dvojstrana je venovaná jednej farbe. Veľmi odporúčam, ak ju tam niekedy uvidíte.

O krok ďalej

Sem zaraďujem knihy, ktoré ešte nie sú celkom pre Karolínu ale verím, že sú len o krôčik ďalej ako je momentálne ona vo vývoji. V montessori vravia, že je fajn takto dieťa „postrkovať“, tak to skúšam a vyzerá, že slečne to nevadí. Prvá kniha v tejto kategórii je Kubko sa učí rozprávať. Karolína zatiaľ len blaboce, no ja si z toho nič nerobím, lebo viem, že rozumie. Ale táto kniha by ju mohla postrčiť k jej prvým slovám. Na začiatku je vysvetlenie pre rodičov, ako je dobré s knihou pracovať, no zároveň vám necháva aj rozviazané ruky. Za mňa je to fajn pomôcka a Karolke sa páčia ilustrácie. Čo ma však (milo) prekvapilo je hrúbka knihy!

Druhou knihou sa plynulo dotknem aj mojej lásky – čarovného sveta. Ale len tak trošku. Zvieratká z abecedy totiž ilustroval Adrián Macho, ktorý ilustroval aj výročnú edíciu kníh Harryho Pottera. Možno preto som už nedokázala dlhšie odolávať a zakúpila som dieťatku aj túto. V knihe sa nachádzajú (ako inak) nádherné ilustrácie a básničky o zvieratkách – na každé písmenko z abecedy. Básničky sú chytľavé a ľahko zapamätateľné. Ja som z tejto knihy nadšená tak veľmi, že som ju zakúpila aj Karolkinej kamoške pod stromček 🙂 . Linu baví v nej listovať, obzerať obrázky, no básničky ju zatiaľ (v mojom podaní) vôbec neberú.

Posledná a podľa mňa najťažšia na naše Zúbčatko, je kniha Rok v lese. Je nádherne ilustrovaná, dokonca tak veľmi, že sa páči aj antiknižnému Zúbkovi. Na Karolku je však ešte presýtená obrázkami. Na chvíľu ju vytiahne, aj nájde zajka, no nevydrží pri nej dlho. Nevadí, kniha „jesť nepýta“ a ja som rada, že jej môžeme pomaly predstavovať aj ostatné zvieratá z lesa. Kniha je z tvrdých stránok, veľká a v knižnici na mňa pôsobí ako majestátny klenot. Jej kúpu rozhodne neľutujem, aj keď jej čas ešte celkom neprišiel.

Detské knihy – BONUS

Ako bonus by som vám rada spomenula knihu, na ktorú som vo videu zabudla – Dear zoo – Karolka ju dostala na narodeniny od kamarátky po anglicky, predáva sa aj v slovenčine ale je to naozaj jednoduchá skladba viet, takže tá angličtina tam vôbec nevadí. Čo je však na tejto knihe zaujímavé, sú krabičky, ktoré prichádzajú zo zoo a dieťatko každú jednu otvorí a zistí, aké zvieratko prišlo. Uhádnete, ktoré zvieratko zo zoo je Karolkine najobľúbenejšie a dlho nechápala, prečo ho nevie z obálky knihy vypustiť? 😀

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

error

Sociálne siete