Mama tipy,  Sme rodičia

Večerná rutina

Večerná rutina s bábätkom – to bolo niečo, pred čím som mala naozaj veľký rešpekt. So Zúbkom sme nevedeli čo a ako a nič sme nechceli pokaziť, pretože nám veľmi záležalo na tom, aby bábätko v noci spalo dobre a my s ním. Obaja máme veľmi radi spánok a nechceli sme oň prísť 😅 . Preto som potrebovala radu. Ako to robiť? A tak som sa spýtala mojej maminy, že ako to robila ona a podľa jej opisu som sa snažila to nejako odzrkadliť.

No ako to už býva, každý sme iný a pri bábätkách to platí tiež. Takže tak, ako nie všetky rady mojej maminy fungovali na nás, ani teraz moje rady nemusia sadnúť Vám. No keby som ja vtedy našla takýto článok bola by som rada za inšpiráciu a aspoň aký-taký prehľad o tom, čo s malým bábätkom večer 🙂 A verím tomu, že ak jedného dňa príde ku nám ďalšie bejbo, budeme potrebovať osviežiť pamäť. Tak poďme na to 🙂

V kúpeľni máme zlé svetlo, aj som premýšľala, že Vám to nafotím inde ale mám rada autenticitu, tak som sa rozhodla nechať to takto. Všetko spomenuté robíme takto na zemi – hracia deka sa zmenila od narodenia na kúpaciu deku a všetko robíme na nej.

Denné šlofíky

Za mňa najdôležitejší bod č. 1 je odsledovať si denné šlofíky. Kedy najneskôr musí mať bäbatko posledný spánok aby išlo večer „normálne“ spať. Ja napríklad viem, že ak Karolka vstane z poobedného spánku do 14.00, večer pekne zaspí bez zbytočných prieťahov okolo 18.00. Všetko ale prispôsobujem jej únave.

Sú dni, kedy spí 2x, sú dni kedy len raz. Keď mi zaspí po ceste v aute o štvrtej, nebudem s ňou „bojovať“ o 18,30 v posteli ale potiahneme (aj keď nerada ale čo iné mi ostáva 😀 ) dlhšie… Nikdy som ju cez deň „nenútila“ spať a vždy to bolo skôr prispôsobovanie sa – často aj dnes zaspí len tak z ničoho nič pri hre alebo sama príde a ľahne si ku mne/na mňa a zaspinká. Cesty autom si väčšinou prispôsobujeme jej spánkom, ale len do tej miery, aby sme neboli obmedzovaní.

V zime keď je viac tma ako svetlo sme to vždy robili tak (múdra kniha poradila a stále o ňu môžete zabojovať v darovačke u mňa na Insta 🙂 ), že cez denný spánok sme vždy nechali zapálené svetlo. Aby nezostala zmätená a nemyslela si, že je noc. Ďalšia vec je, že my sme vždy boli radšej, ak spí menej cez deň a viac v noci. Myslím si, že vďaka tomuto sme nikdy v noci nestrávili hodiny hore s čerstvo vyspinkaným bábätkom.

Kefky – jedna do ruky bábätku, druhá na prácu, levanduľková rollonka na sánku, kokosový olej, dudlík, pyžamko a plienka

Kúpanie

Večerná rutina sa nezaobíde bez kúpania. Cez leto každý deň, cez zimu prispôsobujeme okolnostiam – keď bola maličká bolo to každý druhý až tretí deň. Teplomer doma nemáme a ani sme vodu nikdy nemerali. V pôrodnici mi povedali, že voda by mala mať 36 stupňov ale doma sme to nikdy neriešili. Čo sme ale dlho nevedeli vymyslieť, bola teplota v kúpeľni (cez zimu). Nakoniec sme skončili pri ohrievači vždy keď sme ju vytiahli z vody až kým sme ju neusušili a potom, keď sme ju obliekli do pyžamka sme trochu vetrali aby nedostala teplotný šok. Ešte neviem či budeme ohrievač používať aj teraz, uvidíme….

Umývame zatiaľ čistou vodou. Pred letom som riešila či pridáme nejakú kozmetiku ale zatiaľ som usúdila, že ju nepotrebuje. Asi 3x som jej umyla hlavu šampónom kvôli oleju vo vlasoch proti nejakým lupinám či čo to mala na hlávke 😅 #mamaroka . Ak by som nemusela riešiť tento problém, nepoužívala by som nič, kým netreba 🙂 Za mňa – čím menej kozmetiky pre bábätko, tým lepšie 🙂 Uterákom Karolku „nedrhneme“, len jemne pritláčame na kožu 🙂

Zuby – Karolke umývame zuby odkedy jej vyšiel prvý a ja ich umývam po kúpaní, Zúbok pred. Umývame jednozväzkovou kefkou a druhú kefku dávame Karolke do ruky. Spodné si nechá vyčistiť krásne, vrchné už nie. Doslova vrieska ako keby sme ju z kože drali a vtedy som neskutočne rada, že bývame v dome. Hneď ako čistiť prestaneme má zas úsmev na tvári 🙂 Ono je to skôr taký ten „vzdorový“, že NECHCEM nie BOLÍ MA TO plač. A ja si vždy pri tom hovorím, že radšej dve minúty takéhoto priečneho vreskotu, ako 20 minút uboleného u zubára.

Vo vaničke pri kúpaní nesmú chýbať obľúbené hračky 🙂 Ružový uteráčik je zdedený 🙂

Po kúpaní

Po kúpaní prichádza na rad masáž 🙂 Povedala by som, že je to tá najkrajšia rutina. Aspoň ja byť bábätkom užívam si to najviac 😅 . Od narodenia pre Karolku používame len kokosový olej – áno už aj mne hovorili, že kokosák nie je dobrý, upcháva póry, vysušuje a podobne. Veď každý nech si spraví ako chce 🙂 Nám doma vyhovuje. Používame dmkársky bez vône a asi od jej polroka do neho pridávam pár kvapiek levanduľového oleja od DoTTERA. Celú ju vymasírujeme a niekedy pri tejto činnosti zaspí 🙂 Odkedy jej idú zúbky, potieram sánku levanduľkou – už som vám to spomínala na Insta.

Plienky používame Kolorky nočné (v noci už neprebaľujeme, cez deň používame babylove) a ako krém na riťku striedame dva druhy a to Rybilku a Pastu s rybím olejom. Ja osobne mám radšej Pastu – dlhšie na riťke vydrží, je hutnejšia a za veľmi dobrú cenu, Rybilku preferuje Zúbok (podozrievam ho, že hlavne kvôli jednoduchému otváraniu 😅 ) .

Karlkin kútik – už dlhšie sem chcem kúpiť nejakú skrinku alebo poličku ale zatiaľ ešte neprišiel správny čas a tak je rutina bez poličky 😀

Zábava v kúpeľni

Naša rutina je doplnená uspávankami zo Spotify. Ale len keď som s Karolkou ja, Zúbok má rád ticho. V kúpeľni máme od začiatku čiernobielu knihu, ktorú si Karolka prezerá. Do vaničky si so sebou berie opičku, penové zvieratko a knihu, ktorá sa sfarbí pri dotyku s vodou.

Po tomto všetkom ju oblečieme do pyžamka a prenesieme do postieľky. Tam dostala mliečko a zaspala. Teraz, keď je už väčšia dostáva mliečko asi hodinu pred rituálom aby išla spinkať s čistými zúbkami (v noci ale aj tak ešte pýta jesť). Ja mám najradšej keď zaspí už pri masáži ale sú aj „zlé dni“ a pritrafí sa, keď v postieľke vymýšľa – to hlavne keď ju Zúbok pri kúpaní rozblázni, ale tak to je už jeho maslo na hlave a je s ňou on. Moja trpezlivosť zatiaľ zvláda len kľudné ležanie v postieľke a postupné zaspanie 😅.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

error

Sociálne siete