Mama tipy,  Naše výlety

Vlakom na výlet s dieťaťom

Tak vám poviem, mala som rešpekt. Vlakom som naposledy išla asi na výške, keď som chodila na víkendy za Zúbkom do Brezna. Keď sa konečne presťahoval za mnou do BA povedala som si, že vlak už nechcem ani vidieť. No cesta s malým 1 a pol ročným dieťaťom do Prahy v lete sa mi moc nepozdávala. Akože ona je super, vydrží, aj pospí aj sa prehrá, no ja ako dospelý človek mám problém 4 hodiny obsedieť. Tak som dala na intuíciu a povedala si, že nám kúpim lístky na vlak. Na 4.30. Hups

Detské kupé

Išli sme na skorý ranný vlak, práve kvôli detskému kupé. Kým som sa ja totiž definitívne rozhodla, že cestu dáme vlakom, tie normálne časy už boli vypredané. No veľmi odporúčam detské kupé, dieťa tam má viac priestoru, v tomto našom bolo aj lego a rozprávky. Keďže je to kupé a nie otvorený vozeň dieťa nemá kam ujsť. Samé výhody. A potom ma zasiahla tá najväčšia nevýhoda – do detského kupé vám neprinesú víno :D. Nevadí, ušetrila som a aspoň som naďalej dodržala svoje pravidlo, že pijem kým dieťa nezaspí 😀 . No zaspala aj v tom detskom kupé, chápete 😀 .

cestu tam sme mali až po Brno kupé len pre seba

Hračky na cestu

Nenechala som nič na náhodu a zbalila všetko, čo by sa nám mohlo hodiť, plus niečo navyše.

Dve knihy – jedna zvuková zvieratká na farme, jedna normálna Kubko (viac tipov na detské knihy)

malá lopta,

navliekačka (majte spočítaný presný počet kusov dielikov),

drevené puzzle,

plastelína (1 ks v kelímku a jedna vykrajovačka)

obľúbené zvieratko.

Ono je to vlastne asi aj tak úplne jedno čo vezmete, lebo ak v kupé s vami bude ešte iná rodinka, ich hračky budú zaručene zaujímavejšie ako vaše 😀 .

Na cesty (ale aj doma) stačí deťom len pár dielikov, nepotrebujú všetky, zbytočne ich to vyrušuje a vy zbytočne budete dávať pozor na tak veľa častí

Na čo nezabudnúť keď ideme vlakom?

V prvom rade na jedlo – čím viac snackov, tým lepšie. Banánový chlebík, domáci brumíkovia, praclíky či chrumky. Banán, jogurt, piškóty. A veľa vody. My sme šli regiojetom a tam sa dalo jedlo aj pitie objednať – malé vody sme dokonca dostali na začiatku cesty zadarmo. Pozor však, kamarátke sa stalo, že mali nejakú poruchu a jedlo nepredávali, preto by som sa na to nespoliehala.

Karolína ešte pila UM, takže sme mali aj termosku s vodou, aby sme jej ho pred spánkom spravili. Pomohlo a dokonca si vo vlaku aj pospala. Odporúčam vám do vlaku dlhé veci – zvyčajne tam ide dosť silná klíma, ja som vzala aj deku. Je lepšie radšej sa vyzliecť, keď je teplo ako mrznúť. Nezabudnite si zbaliť vlhčené obrúsky a antibakteriálne gély. V našom prípade sme veľmi ocenili ranné vlaky, kvôli množstvu ľudí, obednému spánku, ktorý sa vďaka vstávaniu presunul na predobedný a aj lístky sú na takéto hodiny o niečo lacnejšie.

Do čoho sme sa balili?

Ja mám zbierku svojich milovaných tašiek od Childhome. Na cestovanie sú dokonalé. Priestranné, prehľadné a aj keď sa niekde zašpinia, stačí vlhčená vreckovka (na naše farebné kombinácie). Balila som nás do MommyBag (oblečenie a kozmetika) a do FamilyBag (hračky,plienky a iné). Na jedlo sme mali Lunchbag.

Vždy keď sme niekam šli, bolo to také malé sťahovanie. Až som si povedala dosť. Zistila som, že si beriem príliš veľa zbytočných vecí. Outfity si pripravujem na každý deň jeden – už doma si pripravím čo s čím si kedy oblečiem. Pre Karolínu balím rovnako. Pripravené veci dávam do sáčkov z Ikea aby sa mi to nerozhádzalo v taške a jednoducho vedel všetko čo s čím aj Zúbok. Čo sa týka kozmetiky beriem vždy len malé cestovné balenia – takéto čisté nádobky si viete kúpiť v drogériách. Vždy pri balení myslím na to, že potrebujem ešte nechať priestor v taške na veci, čo si kúpim na výlete 😀 . Je to dobrá motivácia, baliť čo najmenej.

Tento výlet bez auta nám však len potvrdil moju túžbu doplniť do zbierky aj Daddybag – ruksak pre Zúbka. Viem si predstaviť, že by bolo pre neho pohodlnejšie niesť ruksak namiesto dvoch cestoviek. Ešte sme mali Karolkin kočík a vody odložené v ňom. Vo vlaku sme kočík zložili a v kupé nezavadzal.

Karolína mala oblečené dlhé veci, no mikinu vo vlaku nepotrebovala, na prikrytie stačila ľahká deka (alebo veľká textilná plienka)
Prahu sme si užili 🙂 Viac fotiek z Prahy nájdete na Instagrame

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

error

Sociálne siete