Mama tipy

10 tipov na knihy, vďaka ktorým lepšie pochopíme (nie len) deti

Dnes je medzinárodný deň rodičov, pretože v roku 1994, čo je mimochodom aj mojím rokom narodenia, americký prezident Bill Clinton podpísal uznesenie pre podporu a uznanie rodičov. A teraz sa kľudne zamyslite a spomeňte si, kedy ste sa naposledy pochválili, že ste dobrá matka alebo otec? Dávate si ako rodičia navzájom dostatočnú podporu? Chválite sa navzájom? V tomto článku vám chcem priniesť 10 tipov na knihy pre rodičov. Niektoré ste už u mňa mohli vidieť, iné som ešte možno nespomínala vôbec. Všetky však majú jedno spoločné – pomohli nám so Zúbkom byť lepšími rodičmi a teda aj partnermi a šťastnejšími ľuďmi.

Knihy o mozgu a psychológii

Detský mozog vysvetlený rodičom som Vám spomínala v článku, kde som písala o nákupe z Martinusu. Rýchlosťou blesku sa u mňa vyšplhala na vrchol knižného rebríčka. Čo vás bude ako rodičov najviac zaujímať, sú podľa mňa príklady, ako zmeniť náš prístup a slovník, keď sa rozprávame (nie len) s deťmi. No nájdete v nej aj, ako už názov napovedá, informácie o tom, ako funguje mozog. Knihu napísal ľudskou rečou otec, ktorý využíva aj svoje skúsenosti na to, aby nám vysvetlil, ako si zlepšiť vzťah s našimi potomkami. Na vrchole môho knižného rebríčka je aj kniha Psychológia pre milujúcich rodičov, o ktorej som vám písala na mojom blogu už viackrát.

Určite v tejto skupine kníh nesmiem zabudnúť spomenúť Klub nerozbitných detí. Niektorým rodičom nemusí sedieť štýl písania autorky, za mňa to bolo veľmi poučné a miestami som sa naozaj smiala. Úprimne však musím napísať, že pri niektorých pasážach som dostala riadnu facku. Viac o knihe som sa rozpísala v článku Príprava na rodičovstvo, pretože si naozaj myslím, že toto je jedna z kníh, ktorú by si mali prečítať všetci rodičia. Kniha Ako hovoriť, aby nás deti počúvali, je podľa mňa návod pre rodičov, ako otvárať ústa a vydávať zvuky, ktorý by sa mal dostávať pri odchode z pôrodnice. Fantastická kniha pre rodičov, ktorý ale naozaj chcú na sebe pracovať. Prečítať si ju môžete hocikedy, nikdy nie je neskoro alebo skoro. Do praxe ju viete, podľa mňa, zavádzať malými krôčikmi odkedy začnete s bábätkom fungovať v každodenných činnostiach.

Moje monte knihy

Montessori knihy a rýchloknihy

Montessori metóda a knihy o nej sú vám už odo mňa asi notoricky známe. Život s Karolínou nám, dovolím si tvrdiť, táto metóda veľmi uľahčila. Začali sme ju aplikovať do nášho každodenného života už od bábätenka a dovolím si tvrdiť, že už žneme prvé plody. Radi vás privítame na našom Instagrame, kde sa delíme o spoločné videá alebo fotky s popiskami k tejto téme častejšie 🙂 . Prečo tejto metóde so Zúbkom veríme, nájdete v článku Prečo montessori? Čo sa týka kníh, máme doma tieto: Montessori pre batoľatá (ak mám vypichnúť jedinú monte knihu, určite by to bola práve táto). 60 aktivít Montessori pre moje bábätko, Ako vychovať úžasné dieťa metódou Montessori a Montessori od narodenia do 3 rokov

Rýchloknihy sú u nás knihy, ktoré dokáže prečítať môj Zúbok rýchlo a aj im porozumieť. On totiž nie je knihomoľ a keď číta, tak nechce čítať veľa, hahah. Takže kniha Otec a dcéra bola pre neho poučná, vzdelávacia aj ľahko prečítateľná. V článku Tipy na darčeky nájdete odkazy aj na ostatné knihy z tejto série (napríklad Mama a dcéra, ktorú mám doma aj ja a tiež sa mi veľmi páči).

Ak ste sa dočítali až sem, budem veľmi rada ak mi zanecháte komentár, či ste už niektorú z kníh čítali alebo mi napísali tip, na vašu najobľúbenejšiu rodičovskú knihu 🙂 Ahojte a dočítania nabudúce! 🙂

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

error

Sociálne siete