Mama tipy,  Sme rodičia

Aby hračky vždy bavili

Tak, ako to bolo pri Baby šatníku, tak aj námet na tento článok prišiel od vás. Ako u nás funguje obmieňanie hračiek? Po akom čase hračky mením, ktoré nechávam stále k dispozícii? A čo knihy? Všetko Vám poviem v tomto článku 🙂 .

Aké má Karolka hračky, som Vám písala v tomto článku o hračkách pre detičky okolo jedného roka. Po jej narodeninách a Vianociach sa jej zbierka zas trošku rozšírila, takže podľa toho, ako si čo obľúbi, pribudne určite nový článok 🙂 Teraz poďme na to, ako ich obmieňam – robím to hlavne preto, aby som ju nezahltila podnetmi. Viete ako to je, dieťa všetko povyťahuje, rozhádže a aj tak sa s ničím nehrá. No a vy stále len upratujete, hromžíte a ste z toho bordelu vystresované.

Snažím sa, aby menšie hračky mali svoje košíčky, krabičky či vrecká. Napríklad lopty. Tie majú svoje vrecko a keď hračky upratujeme, Karolka si vezme do ruky loptu a ja sa jej opýtam „kam patrí loptička?“ a ona vie, kam ju dať. Takto to má aj s kockami – majú vlastný košík.

Obmieňanie hračiek

Hračky mením cca každé tri týždne, no to je len fakt odhadom. Skôr sa riadim Karolínou (ako skoro vo všetkom). Keď vidím, že ju už hračky nebavia (vydrží pri nich máličko – málo je pre mňa menej ako päť minút) alebo ich len rozhádže bez rozmyslu a nehrá sa s nimi, viem že je čas. Vždy keď dostane novú hračku, ukážeme jej ako funguje „správne“, no potom ju už nechávame, aby sa hrala ako ona uzná za vhodné. Tu pozor! Nemýliť si to s tým, že jej dovolíme hocičo! Trhať knihy alebo hádzať hračky nesmie a vždy ju na to upozorním – napr. „Karolka, ak si chceš hádzať, páči, môžeš si hádzať s loptou“.

Vždy k dispozícii nechávam len lopty vo vrecku. Ešte sa totiž nestalo, že by ju prestali baviť. Každý deň si kotúľame, hádžeme a ona za nimi „uteká“. Po novom ich začala aj spúšťať zo šmýkačky. Na Vianoce dostala plastové kelímky, z ktorých sa dá postaviť veža, takže tie pravdepodobne na istý čas nahradia kocky. Veľká aktivity kocka môže byť nahradená napríklad zatĺkačkou alebo napichovadlom na krúžky. Ale to sú len moje preferencie. Vy sa rozhodnite podľa vášho dieťaťa. Ja len odporúčam, aby ste mali „z každého rožku trošku“ 🙂 . Zatiaľ má vždy k dispozícii aj triangel, šmýkačku a aj hojdačku. Zatiaľ sú využité každý deň.

Zatĺkačka ju veľmi baví.

Knihy

Knihy sú kategória sama o sebe. V detskej má Lina jednu poličku k dispozícii stále. Tam obmieňam knihy rovnako ako hračky. Nechávam tam cca štyri knižky podľa momentálnych záujmov. Na stene sú v poličkách ostatné knihy a Karolka ich samozrejme vidí. Ak si nejakú knihu vypýta (ukáže na knihu a spraví „prosím“) knihu jej vždy podám. Ak si vypýta inú, tú ktorú som jej podala predtým, mi musí podať a dostáva druhú na striedačku. Dúfam, že sa mi takto podarí vybudovať úctu ku knihám… uvidíme, či sa mi to podarí 😅 .

Knihy si obzerá sama, no aj s nami. Príde k nám, sadne si ku nám (alebo na nás) strčí nám do ruky knihu a musíme čítať. Ukazuje nám na obrázky a my jej opisujeme, čo vidí. Alebo my ukazujeme na obrázky a ona napodobňuje zvuky zvierat. Knihy má k dispozícii aj v obývačke a aj nosím v kabelke či v kočíku jednu (alebo dve 😅). Už nejedenkrát mi zachránili situáciu (napríklad v aute, keď bol Zúbok v obchode).

Gro hračiek má Lina vo svojej izbičke, no v obývačke má vyhradené dve poličky, v ktorých má hračky, aby sa mohla hrať aj keď napríklad ja varím. Hračky mením aj tu.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

error

Sociálne siete